Щеплення під час вагітності та ГВ: рекомендації лікаря та мами

Вакцинація вагітної жінки: чи варто робити щеплення майбутнім мамам, а якщо варто, то якими вакцинами? Чи не нашкодить це дитині? А якщо жінка вже народила та годує грудьми? Детально розібратися з цими питаннями нам допоможе сімейний лікар і мама Ксенія Боброва.

Які вакцини вагітній дійсно неможна? За даними Центру по боротьбі з інфекціями США, вагітним жінкам небажано введення живих вакцин. З загальновідомих це КПК (кір-краснуха-паротит), вакцина від вітряної віспи і від жовтої лихоманки. Це обумовлено зниженою імунною відповіддю жінки в прекрасному стані, і отже – небезпекою внутрішньоутробного зараження малюка. Хоча даних про зараження малюків вакцинними штамами після вакцинації вагітної жінки ніде немає, але в інструкціях до цих вакцин вагітність як протипоказання до вакцинації зазначена. Якщо ж дівчина, враховуючи зростання захворюваності на кір при відсутності у неї даних про вакцинацію в 1 та 6 років, хоче зробити щеплення вакциною КПК, то після проведення вакцинації їй рекомендовано запобігання настання вагітності протягом 3 місяців.

Відносно решти вакцин ми розглядаємо відношення користь-шкода. Зрозуміло, що якщо нещеплена вагітна дівчина наступила на горезвісний іржавий брудний цвях або натрапила на використану голку від шприца, то екстрена вакцинація від правця і гепатиту В більш ніж потрібна.

Вакцинація від грипу так само виправдана: на жаль вагітні входять в групу ризику ускладнень даного захворювання, вирогідність ускладненого перебігу в 7 разів більше, ніж у дівчат тог ж віку, але невагітних. Тому в США щеплення від грипу навіть РЕКОМЕНДОВАНЕ для дам при надії і проводиться в 1 або 2 триместрі.

Вам також буде цікаво: Українці зможуть вчасно щепитися від грипу

Крім того, під час вагітності жінці на терміні 27-36 тижнів РЕКОМЕНДОВАНО введення ацелюлярної вакцини АКДП для профілактики кашлюку у дитини до 2 міс. (коли дитина відповідно до графіка вакцинації отримає свою першу АКДП). У всьому світі ця програма ВООЗ відома під назвою «кокон». Справа в тому, що саме дітям до 2 міс. найбільш небезпечно захворіти на кашлюк, в цьому віці спостерігається найбільший відсоток летальних випадків, а якщо вакцинувати вагітну жінку, то в її організмі починають вироблятися і проникати через плаценту вже готові захисні антитіла, які можуть профілактувати зараження цим небезпечним захворюванням. Так само рекомендується щепити членів сім’ї майбутньої мами, особливо старших діток, тому що від них ризик заразитися у новонародженого найбільший.

Таким чином, оточуючи малюка «коконом» з щеплених людей, ми дійсно бережемо дитину від небезпечної хвороби.

Що ж стосується годуючих мам? Їм як бути? Чи може вірус, чи бактерія з щеплення через молоко заразити нашого дорогого немовля? Знову звертаємося до рекомендацій Центру по боротьбі з інфекціями США. Що бачимо? Робити щеплення тим, хто годує, МОЖНА, запобіжних заходів ніяких немає при вакцинації ВІД: дифтерії, правця, гепатиту В, кору, краснухи, паротиту, менингококка, поліомієліту, герпесвірусної інфекції. НЕ РЕКОМЕНДОВАНО: вакцина від жовтої лихоманки і вітряної віспи через можливість передачі вірусу дитині. Немає даних про застосування для годуючих, але вплив на дитину малоймовірний при вакцинації від: гепатиту А, пневмококової інфекції, сказу, туберкульозу, тифу. Але при високій ймовірності захворіти (виїзд в середовище інфекції, контакт з хворим) вакцинація несе більше користі, ніж шкоди.

Давайте берегти один одного, думати, перш ніж сліпо чогось боятися, і нехай малюки ростуть здоровенькими, та їхні батьки теж будуть здоровими!

Ксенія Боброва, сімейний лікар і мама Максима, м.Харків

Джерело

 

 

Вам також буде цікаво:

Залишити відповідь