Вакцинація надає високий ступінь захисту проти індійського штаму коронавірусу, – Лапій

Вакцини AstraZeneca і Pfizer є високоефективними проти індійського штаму коронавірусу

Вакцини AstraZeneca і Pfizer є високоефективними проти індійського штаму коронавірусу

Як передає кореспондент Depo.Харків, про це під час зустрічі з журналістами, що пройшла у межах спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства, сказав голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики при Міністерстві охорони здоров’я України Федір Лапій.

За його словами, на цей час відомо, що індійський штам коронавірусу, так званий “дельта”-штам, є більш заразним, ніж попередні варіанти.

“Що ми знаємо про цей вірус, так це те, що він більш заразний, ніж британський варіант. Ми бачимо, що в Індії взимку було не солодко, а їхня зима – це наш липень-місяць. Тобто літо йому не дуже на перешкоді. Але мається на увазі, що має бути скупченість людей, – сказав Лапій. – Також є великий підйом захворюваності в Санкт-Петербурзі та Москві. А країна закрита та авторитарна, якщо вони вже сказали, що вони вводять особливий стан, значить, там не просто серйозно, а дуже й дуже серйозно. Так би вони рапортували ще дуже довго, що в них все під контролем, все нормально, жодних проблем немає. Очевидно, що в них не дуже добре, якщо вони вже обмежили роботу барів, ресторанів, караоке, дискотек, зібрань, роботи і так далі влітку”.

За словами експерта, у Великобританії на цей час вже проведені та опубліковані попередні результати дослідження щодо ефективності вакцин AstraZeneca і Pfizer відносно індійського варіанту коронавірусу. Згідно до цих результатів, вакцини є ефективними й щодо дельта-варіанту COVID-19.

“Були оприлюднені попередні дані щодо ефективності вакцини від AstraZeneca і Pfizer щодо індійського варіанту, який поширений у Британії та Португалії. Вакцини працюють не гірше, ніж проти британського варіанту вірусу. На 90% дві дози попереджають госпіталізацію, тяжкий перебіг, смерть у порівнянні з південноафриканським і бразильським варіантом”, – сказав Лапій.

За його словами, у Британії більшою мірою зараз хворіють молоді люди, захворюваність переважно проходить не тяжко. “На сьогоднішній день Британія говорить наступне: тим, хто перехворів, хвороба не забезпечує надійний захист від “дельта”, індійського варіанту. Тим, хто вакцинований, вакцинація забезпечує захист проти індійського варіанту. І ці дані по Британії вже є”, – зазначив експерт.

На питання, чому вакцинація захищає від індійського варіанту, а імунітет після перенесеної хвороби не захищає, Лапій сказав: “Є така інфекція, яка зумовлена вірусом імунодефіциту людини, ВІЛ. Як виявляють інфікованих? За наявністю антитіл. Здають аналізи на антитіла. Скажіть, будь ласка, це їм дуже допомагає?”


Китайська вакцина проти коронавірусу: що слід знати та коли вона буде в приватних клініках

Що варто дізнатися про вакцину Sinovac, яку чекають в Україні, і коли ми зможемо купити її самотужки – пояснює імунолог та інфекціоніст Федір Лапій.

Світ уже вакцинується проти COVID-19. Першою масову вакцинацію розпочала Велика Британія, найактивніше своїх мешканців щепить Ізраїль.

А що Україна? Ми в очікуванні.

Спочатку йшлося про 8 мільйонів доз вакцин, які зможуть виділити нам за програмою COVAX. Потім головний санітарний лікар Віктор Ляшко оголосив в інтерв’ю Радіо НВ, що за програмою COVAX ми зможемо отримати 16 млн доз.

Перед Новим роком мережі сколихнула інша новина: ДП “Медичні закупівлі України”, яке визначено оператором із постачання вакцин, уклало договір на поставку 1,913 млн доз вакцини проти COVID-19 виробництва китайської компанії Sinovac Biotech.

Контракт підписали з українським фармпідприємством АТ “Лекхім”, яке є єдиним уповноваженим представником Sinovac Biotech на території України.

Відразу почалися занепокоєння стосовно того, чи можна довіряти цьому виробнику, чи є проблемою те, що вакцина ще не пройшла третій етап клінічних випробувань.

Про це та багато іншого щодо вакцинації проти коронавірусної хвороби ми поговорили з імунологом та інфекціоністом, головою правління ГО “Батьки за вакцинацію” Федором Лапієм.

– Щойно з’явилися перші новини про можливість придбання китайської вакцини Sinovac, у багатьох виникла недовіра до цього препарату. Це пояснюють непрозорістю Китаю як тоталітарної держави. Чи адекватні такі побоювання?

– І так, і ні. З одного боку, ми знаємо, що Китай – тоталітарна держава, де багато закритої та недоступної інформації. З іншого – це країна, де за корупцію та фальшування даних можуть стратити.
Недовіра перекривається ще й тим, що є дослідження в інших країнах, незалежно від Китаю. Цей препарат входить до портфелю вакцин механізму COVAX і тут вже є контроль міжнародних організацій. І це не перша вакцина виробництва Китаю.
Є також препарат проти гепатиту А, перевірений та перекваліфікований Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
І нарешті оголошено, що вони подаються на реєстрацію в країни євроспільноти через єдиний контрольований та децентралізований орган – European Medicine Agency (Агенція з лікарських засобів Євросоюзу – EMA). Там ретельно перевіряють документи та дані.
В України ще є час ознайомитися з усією необхідною інформацією. Звичайно, хотілося би мати більше інформації та більш відкриту комунікацію з Міністерством охорони здоров’я.
Угода, про яку ми чуємо з повідомлень МОЗ та від головного санітарного лікаря, – це те, що називається ф’ючерсні контракти. Коли їх укладали інші країни з Pfizer чи Moderna, коли ще не розпочалася третя фаза досліджень, усі питали: чому Україна так не робить? Зробила.

Нам потрібно провакцинувати приблизно 20 млн населення, що в групі ризику. Це 40 млн доз. І 1,9 млн доз, на які уклали угоду, поки особливо погоди не роблять.

Наскільки я зрозумів, контракт реалізується, якщо вакцина буде зареєстрована в Китаї, країнах Євроспільноти, та коли будуть надані дані щодо третьої фази клінічних досліджень.

– Наразі майже всі вакцини завершують проходити третій етап досліджень. Що можна сказати про перші два, які вакцина Sinovac вже встигла пройти?


– Жодна з вакцин, які є у використанні, не завершила третю фазу досліджень.

Китайський препарат проходить третій етап у різних країнах. Це подвійні сліпі контрольовані дослідження. Які це країни та яка вибірка, можна ознайомитися на сайті COVID-19 vaccine tracker. Щодо китайської вакцини поки немає оприлюднених проміжних результатів третьої фази досліджень, на відміну від виробників Astra Zeneka та Moderna.

Поки що є офіційні заяви посадовців з Туреччини та Бразилії. Це більше пресрелізи, ніж наукові рекомендації. Також є публікація в журналі The Lancet щодо другої фази досліджень і там науковці не були такі критичні, як у випадку російської вакцини.

– В Україні завжди вороже ставляться до будь-якої нової вакцини, яка заходить в країну. Достатньо згадати, скільки зусиль коштувало довести, що індійська вакцина не є чимось поганим. У Львові була поставка обмеженої кількості доз дорогого препарату проти вірусу папіломи людини й через нерозуміння, навіщо це, люди просто відмовлялися вакцинуватися. Чи не очікує це вакцину проти коронавірусної хвороби?

– Тоді (у Львові. – Ред.) цю вакцину все ж використали. Попит був дуже низький і лікарка-імунолог Ярина Романишин об’їздила багато сіл та містечок. Після її роз’яснень вакцину вдалося використати. Чи може бути таке, що китайський препарат просто не використають? Сумніваюсь.

Коли у нас є 1,9 млн доз і людина повинна отримати 2 дози, то 950 000 охочих знайдеться в Україні без проблем.

Тим паче, що вакцина постачатиметься партіями. Перша очікується в лютому – 700 000 доз. Це означає, що провакцинують 350 000 людей. Вони можуть слугувати прикладом, який заспокоїть інших.

– Якщо групи ризику все ж відмовлятимуться, чи означає це, що люди поза нею зможуть швидше отримати вакцину?

– Групи ризику в Україні – це близько 20 млн людей. Вони ранжовані. На першому місці – медпрацівники та Збройні сили України. Якщо залишки вакцин є, вони переходять на нижчий ранг. Наприклад, для людей, які проживають в будинках для літніх і так далі. Тому, імовірно, вакцина просто швидше дійде до інших груп ризику.

– Приватні клініки проводили опитування своїх клієнтів щодо готовності вакцинуватися препаратом китайського виробника. Склалося враження, що вони готуються до закупівлі вакцини Sinovac і скоро вона з’явиться на ринку.

– Думаю, тут відбулася дискомунікація. Наразі ми говоримо про контракт, який уклало МОЗ з виробником вакцини. Але я знаю, що до дистриб’юторів в Україні зверталася компанія-посередник, зареєстрована в іншій країні та зарезервувала для себе певну кількість доз.

Ця компанія розглядала (а може і досі розглядає) Україну як країну, куди можна завезти вакцину. Тобто компанія зарезервувала препарат для себе. Як вона її реалізовуватиме надалі – поки невідомо. Це поза контрактом між МОЗ та виробником.

Потім один з дистриб’юторів звернувся до приватних медцентрів з нібито пропозицією, що через два тижні буде вакцина. Але її просто не встигнуть зареєструвати за такий час.

Важко сказати, де саме відбулася дискомунікація. Чи то центри не так зрозуміли пропозиції, чи то дистриб’ютор не так зробив запит. Але після цієї історії минуло вже 2-3 тижні, вакцини на ринку досі немає. Документи на реєстрацію теж поки не подані.

– Коли в Україні можуть з`явитися вакцини у приватних клініках?

– Думаю, орієнтовно у квітні певна кількість доз препаратів буде доступна комерційно.

– Вакцина Sinovac також потребує двох доз для формування імунітету. Якщо виникнуть певні проблеми з постачанням, чи є проблемою те, що людина отримає другу дозу з запізненням?

– Ні. Під час першої та другої фази досліджень вивчали різні схеми вакцинації: з інтервалом у сім днів, 14 днів та 21 день.

За даними, що є стосовно Бразилії та Туреччини, вони зупинилися на 28 днях. І є загальне правило: необхідно отримати другу дозу, скільки би не минуло часу після введення першої.

Але не думаю, що прийде 700 000 доз, ми провакцинуємо 700 000 людей і чекаємо на наступну партію. Я би автоматично бронював другу дозу за людиною, яка вже отримує першу.

– Які правила зберігання китайської вакцини? Чи будуть доступні термоіндикатори, щоб перевірити збереження холодового ланцюга?

– Вона повинна зберігатися за температури +2…+8 за Цельсієм. Вакцина боїться заморозки. Повинен бути забезпечений моніторинг холодового ланцюга. Чи буде термоіндикатор безпосередньо на флаконі, сказати не можу. Найімовірніше, ні, бо вакцина є в шприц-дозі, а там не розміщують термоіндикатори.

Якщо йдеться про транспортування Україною, то на контейнерах будуть доступні спеціальні логгери – прилади, які пишуть температуру на момент транспортування, поки вона не передається до відповідальних установ в Україні. Наприклад, Херсонській області подарували логгери. Не на всі пункти щеплення, але вони є.

– Тобто країна готова до зберігання цієї вакцини?

– Так. Потрібно буде вирішувати ще багато інших нюансів. Наприклад, пункти вакцинації мали би бути окремо від пунктів щеплення, де проводять планову вакцинацію від інших хвороб, щоб певна кількість медиків була залучена саме у вакцинальну кампанію проти COVID-19.

– Чи потрібна вакцинація тим, хто вже перехворів? І чи доречно робити тест на COVID-19 перед щепленням?

– Ні, тестуватися перед щепленням не потрібно, якщо ви не мали діагнозу COVID-19.

Щодо людей, які вже перехворіли, чіткої відповіді немає. Але науковці схиляються до того, що їх потрібно вакцинувати.

– Як можна пояснити ситуацію, коли в однієї медсестри після щеплення діагностували коронавірус?

– Коли йдеться про ефективність вакцини, говоримо про різні критерії оцінки ефективності.

Під ефективністю ми можемо розуміти, чи захищає вакцина від інфікування в принципі, чи впливає на тяжкість перебігу захворювання. Якщо серед вакцинованих значно менше важкохворих, ніж у групі невакцинованих, ми вважаємо це успіхом. І критерієм ефективності є ризик смерті.

Якщо взяти за приклад вакцину від Astra Zeneka, то так, у дослідженні вакциновані люди теж хворіли. Але там не зареєстровано важких випадків та летальних випадків серед тих, хто отримав щеплення. Також не забуваємо, що такі випадки як з медсестрою можуть траплятися, якщо людина перебуває в інкубаційному періоді. Тобто вона вже була інфікована. Тоді щеплення не зможе запобігти хворобі. Або захворювання могло статися після щеплення, але пройти легше. І це теж є ефективністю.

– До речі, щодо вакцини Astra Zeneka. Були припущення, що саме вона зайде до нас через програму COVAX. Чи актуальна тепер ця інформація, враховуючи новини про китайський препарат?

– Так, актуальна. У портфель вакцин програми COVAX входитиме багато вакцин.

Тут вже питання в потужностях виробництва. Astra Zeneka має кращі потужності порівняно з Sinovac. А ще китайська вакцина інактивована, тобто містить “вбитий” збудник. Тому потрібен час для того, щоб виростити вірус.

А векторні препарати, якою є вакцина від Astra Zeneka, вважають простішими у виготовленні. Саме за рахунок цього Astra Zeneka може увійти в програму COVAX як основна вакцина.

– Бачу парадоксальну тенденцію: люди з групи ризику з хронічними захворюваннями бояться вакцинуватися через хронічні захворювання. Вони вважають, що їм не можна цього робити. А їм якраз треба. Що робити, щоб не сталося так, що люди з хронічними захворюваннями не вакцинуються, бо бояться, а молоді й здорові вакцинуються, бо хочуть мандрувати?

– Потрібна зміна парадигми. Вакцинація спрямована на захист найбільш вразливих.

Слід звернути увагу на країни, які вже вакцинують тою ж вакциною Pfizer. Там були і люди похилого віку, і люди з супутніми патологіями. Дані, чи вакцина погіршує перебіг хронічних захворювань, вже є. І не помічено негативних наслідків.

Звичайно, можемо виокремити групу з важкими алергічними реакціями. Але будь-який препарат може викликати таку реакцію. Кількість вакцинованих збільшується і жодних летальних наслідків не зареєстровано. Є фейкові повідомлення про смерті. Але їх немає.

– Які наразі чіткі протипокази? Кому дійсно не можна?

– Наразі точно можемо сказати, що ця вакцина не рекомендується вагітним. Просто недостатньо даних щодо її використання у цієї групи людей. Чи мають лікарі просити тест на вагітність? Ні, але запитати щодо стану вагітності чи її можливості перед вакцинацію варто.

Є вікові обмеження. Вакцина не досліджена на дітях, отож ми не можемо її використовувати.

Також не можна робити другу дозу, якщо на першу була важка алергічна реакція. Є питання щодо людей з імуносупресією. Питання не стільки щодо безпеки, скільки ефективності – чи зреагує їхній імунітет на вакцину, чи буде відповідь організму оптимальною, щоб захистити людину. Це питання ще вивчається.

Довідка: Вакцину проти коронавірусної хвороби також не рекомендували жінкам, що годують грудьми. Проте оновлені рекомендації свідчать: якщо ви в зоні високого ризику, то можете вакцинуватись навіть під час вагітності чи годування грудьми.

– Чи розвиватиметься вакцинний туризм? І коли? Ще до пандемії багато людей їздили в Польщу, щоб вакцинуватися проти менінгіту типу В. Цілком можливо, що таке буде і з вакциною проти коронавірусу.

– Так, думаю, що з послабленням заборони на в’їзд до певних країн люди вакцинуватимуться в інших країнах. Їхатимуть у Польщу, Словаччину, Угорщину.

Не виключаю, що Угорщина надасть угорським громадам в Україні гуманітарну допомогу з вакциною проти COVID-19. У рамках чинного законодавства це можна зробити.

Угорщина неодноразово це робила вже з іншими вакцинами. Коли препарат заходить як гуманітарна допомога, він не потребує реєстрації. Це окрема процедура.

– Ви би вакцинувалися китайською вакциною?

– Так.

Наталія Бушковська, медична журналістка
Інтерв’ю проведено в рамках проєкту “Професійні діалоги про вакцинацію”, ініційованого Громадською організацією «Батьки за вакцинацію». Проект здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога».

Джерело: Liga.life


Вакцинація: чому “теорії змови” завойовують наш мозок

“Зрозумійте: ваші емоції не є фактами”. MEDGoblin про когнітивні викривлення, антивакцинаторський рух та критичне мислення

Андрій Сем’янків — лікар-анестезіолог.
А багатьом він відомий під псевдонімом MEDGoblin – гострий на язик блогер, який висміює міфи та абсурди пострадянської медицини.

Його блог — справжнє поле битви, де люди б’ються в коментарях не на життя, а на бан.

Ще б пак! Не так легко розлучатись зі стереотипами, на яких деякі отримували диплом медвишу, а тепер зелений гоблін на аватарці розповідає, що анальні інтерферони — не працюють, що хворіти на кір — не корисно, а БАДи не захищають від важкої форми коронавірусної хвороби.

Андрій впевнений, що суспільство можна і треба змінювати.
Але робити це потрібно правильно.

В рамках проєкту “Професійні діалоги про вакцинацію” ініційованого ГО “Батьки за вакцинацію”, ми поговорили з Андрієм про те, як комунікувати з населенням щодо вакцинації, чому навіть нобелівські лауреати можуть вірити в антинаукову маячню та що штовхає українців в обійми теорій змов.

Проєкт “Професійні діалоги про вакцинацію” здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога».


  • З’явилась нова вакцина, а страхи навколо неї такі самі, як і щодо вакцин, якими ми вже щепимось десятиліття.
    Чи погоджуєтесь ви з тим, що вакцинація стала заручницею власного успіху?
  • Було б дивно, якби з появою нової вакцини прихильність до вакцинації зросла. Раніше були відомі випадки, що люди важко хворіють, скажімо на кір чи дифтерію, отримують серйозні ускладнення. Але це не заважало антивакцинальній кампанії й надалі поширюватись. На фоні фейків, які пов’язують коронавірусну хворобу з 5-G чіпами та діяльністю Біла Гейтса, очікувати, що вакцину сприймуть позитивно — було б дуже наївно. Отож не дивно, що саме ця вакцина отримує сильний спротив.
  • Але розумієте, якщо брати дифтерію — ми майже не бачимо це захворювання. І на початку, з масовими локдаунами, а тепер — з забитим лікарнями та мільйонами жертв, кількість яких ми можемо відстежувати в реальному часі, здавалося б, що скепсису щодо того, що нас потрібна вакцина — не місце
  • Всі люди бачать те, що вони хочуть бачити. Всі. Якщо людина впевнена, що її обдурюють, що це змова рептилоїдів, що хтось хоче, щоб золотий мільярд став багатшим, а інші вмерли — вона буде в це вірити. А можна жити в інформаційній бульбашці і вірити, що ніхто не захворів. А коли поставлять у приклад колег, відповісти — що тести брешуть і це все змова.І ви не знайдете жодних аргументів на це.
  • Чому люди вірять в змови? Це бажання контролювати ситуацію?
  • Скоріше навпаки. Це бажання пояснити, чому ти нічого не можеш контролювати. Більшості людей важко зрозуміти, що світ бурхливий та хаотичний. Можна бути найрозумнішим та найкрасивішим, але при цьому не бути багатим та щасливим. І ти не завжди можеш з цим щось зробити. З цим важко жити. І люди намагаються знайти ворога, щоб пояснити, чому так. І теорії змови дуже цьому сприяють. А у деяких — це залишки романтизму. Дуже нудно жити у світі, де багато всього вивчено. Хочеться таємниці та віри в масонів.
  • Які когнітивні викривлення, на вашу думку, у тих, хто вірить в теорії змови та пласку землю?
  • Перед тим, як з’являються когнітивні викривлення, у людини вже є певний рівень освіченості. Я наразі не про рівень IQ, а скоріше про те, де людина звикла брати інформацію. Якщо інформаційна гігієна в людини низька, то на перший план виходять типові для всіх когнітивні викривлення. Наприклад, хиба підтвердження: людина вірить в щось і сприймає лише ту інформацію, яка підкріплює цю віру. Все інше вона ігнорує. Це часто йде в тандемі з так званою “сліпою плямою” — коли людина в принципі не помічає в себе когнітивних викривлень. І від такого “дуету” не застрахований ніхто: ні інтелектуали, ні нобелівські лауреати. А ще у кожної людини є якийсь попередній досвід. В Україні у людей попередній досвід — тебе дуже часто обдурюють. Ти можеш кудись вкласти гроші, а їх вкрадуть. Ти можеш проголосувати за політика, а він знову не виправдав очікувань. І от коли можновладці кажуть про небезпечну інфекцію або нову вакцину, а людина через локдаун втратила роботу і сидить вдома та свариться з рідними — вона робить висновок, що їй хочуть нашкодити. Саме їй підсунули цю неприємність. Антивакцинальний рух є в будь-якій країні. Але в заможних країнах, де висока довіра до влади, активність цього руху нижча.
Антивакцинаторський рух розпочався з винайденням першої вакцини.
Джерело фото: Economist
  • Чи є у вас особистий метод перевірки, чи не впадаєте ви в крайнощі. Чи не йдете на поводу у власних упереджень?
  • Я б хотів, щоб базові знання про когнітивні викривлення надавали ще в школі. Знаєте, релігійні люди вважають, що найстрашніший гріх — це гординя. Бо вона заважає побачити інші гріхи. Теж саме і з цією сліпою плямою: дуже легко піддатись когнітивним помилкам, якщо ти навіть не знаєш про їхнє існування і впевнений у своїй позиції. Тому як мінімум варто час від часу нагадувати собі про когнітивні викривлення. Коли я зустрічаюсь з інформацією, яка дратує мене, я намагаюсь змусити себе зупинитись та вслухатись чи вчитатись в те, що намагаються мені донести. Іноді буває, що я змінюю свою точку зору. Нам варто навчитися відділяти свої емоції від фактів. Наші емоції не є фактом. Якщо це визнати, то є шанс почути інших, почитати аргументацію с сторін. Запитайте себе, а чи є взагалі доводи, які б могли мене переконати? Якщо відповідь на це питання “Ні”, то ви маєте прийняти той факт, що підходити до питання не розумно, а емоційно. Ви хочете в щось вірити і ви будете в це вірити.
  • Якщо ми комунікуємо про якесь медичне втручання, ми маємо в тому числі визнавати і недоліки, і ризики. Як варто комунікувати з населенням про побічні ефекти вакцин?
  • Все дуже залежить від того, з ким ми плануємо комунікувати. Я переконаний, що є певна категорія людей, яких неможливо переконати. Це буде просто марна трата часу. З іншими людьми, які готові до діалогу, яким, можливо, бракує якоїсь інформації, я б говорив максимально чесно. Я б не взяв на себе сміливість сказати, що вакцинація — це 100% безпечна процедура. Жодна медична процедура не є 100% безпечною. Навіть психотерапія може мати потенційні побічні ефекти. Чесність — це правильно. Чесність спонукає людей хоча б поцікавитись точкою зору опонента. Так, бувають ускладнення, але в якого відсотку людей? Так, не всі помирають від кору, але який відсоток ускладнень? Якщо порівняти ризики важких наслідків після кору та після вакцини — все стає очевидним. В цьому житті ми завжди комусь довіряємо. Питання, що ви обираєте, як джерело довіри. Якщо ви думаєте, що вся наукова спільнота, всі академіки, університети разом з Всесвітньою організацією охорони здоров’я — в змові — то далі діалогу бути не може.
  • Як бути з авторитетними лікарями та науковцями, які своїми упередженнями та поведінкою лише підкріплюють антивакцинальний рух. Такого, на жаль, дуже багато в Україні.
  • В будь-якій країні, в будь-якій сфері є так званий науковий мейнстрім. Це коли критична більшість науковців підтримує певну ідею. Наприклад, користь вакцинації. І є маргінальні особистості, які попри всі свої регалії, мають іншу думку. Так от, довіряти думці однієї людини — дуже небезпечно. Цьому нас вчить вся історія науки. Науковці — це не якісь роботи. Щоб упевнитись в чомусь, десятиліттями проводяться досліди. І треба переконатись, що у всіх виходять приблизно однакові результати. Читайте офіційні документи, заяви та декларації провідних установ та/або міжнародних організацій. Так, наука теж може помилятись. Природничі науки не можуть завжди надавати 100 % докази. Але наукове джерело помиляється найрідше.
  • Що ви думаєте про обов’язкову вакцинацію? Про ідею, що якщо ти не вакцинуєшся, то не отримуєш медичної страховки, наприклад. Або твої діти не можуть вчитися у школі з іншими дітьми?
  • Я вважаю, що це абсолютно правильно, але допускаю суперечки в цьому питанні. Якщо питання користі вакцинації — це наукове питання і воно не ставиться під сумнів, то це вже питання зі сфери етики та філософії. Але питання вакцинації, на мою думку, не дуже сильно відрізняється від правил дорожнього руху. Якщо ти хочеш їздити на машині — виконуй правила. Якщо хочеш жити в суспільстві — виконуй правила. Ми зараз любимо говорити про свої права, але непогано балансувати з розмовами про наші обов’язки. Але це стосується не лише громадян, але й держави. Держава хоче, щоб люди вакцинувались. Певні ризики вакцинації існують. Отож держава має бути готова компенсувати той факт, що хтось отримав ускладнення, якщо доведено, що це спричинила вакцина.
  • Ніхто не народжується зі знаннями доказової медицини.
    Ви писали, що теж колись практикували те, проти чого наразі пишете пости у своєму блозі. Що підштовхнуло вас переглянути свої погляди?
  • Спочатку це було на рівні власного досвіду. Я просто помітив, що ліки, які прописували й досі прописують деякі лікарі не давали ефекту. Що за відсутності тих ліків ефект був той самий. Я почав занурюватись в деякі питання, вивчати і зрозумів, що наша медицина дуже сильно відстає від того, що заведено вважати сучасною медициною.
  • Що для вас псевдокритичне мислення?
  • В першу чергу, коли люди порушують закони логіки. Наприклад, посил: я чув, що у когось виникло ускладнення після вакцини проти туберкульозу (БЦЖ). Висновок: я не буду вакцинуватись проти коронавірусу. Одне зовсім не виходить з іншого, але у людей це якось вкладається в голові. 100 років тому навіть в церковноприходських школах викладали якесь базове розуміння логіки. Наразі цього немає. Я багато спілкуюсь в інтернеті й можу впевнено заявляти: логічне мислення у людей відсутнє. Починати треба з цього — там, де немає логіки, там про жодне критичне мислення не може бути й мови. Коли людина каже, що не хоче вакцинуватись проти COVID-19, бо не вірить, що там буде справжня вакцина… ну тут хоча б є логічна побудова, але тоді питання: а звідки ти взяв цю інформацію? Як ти прийшов до цього висновку? Розплутувати ось такий клубок міркувань корисно навіть для себе, щоб зрозуміти, де корінь моїх переконань.
Часто ми не усвідомлюємо власні когнітивні викривлення” Джерело фото: 
Science Based Medicine
  • На чому тримається ефективна комунікація щодо вакцинації?
  • Прості слова, без канцеляризмів. Це по-перше. По-друге — це чесність. Не треба применшувати негативних фактів, які є фактами. От не треба. По-третє, це актуальність інформації. А ще — постійність та частота. Повинна бути постійна ротація повідомлень. Повз людей проходить все. Іноді треба 20, 30, 50 разів донести певну інформацію в різних форматах, щоб людина її почула. Є така когнітивна хиба — евристика доступності. Коли людина часто щось чує, їй може видаватись, що це факт. Іноді щоб донести до людей факти, потрібні спілки та організації, які об’єднують професійних активних людей та “кричать” про розумне, світле і вічне. Ті ж самі “Агенти Змін”. Так, іноді нам просто треба перекричати.

P.S: 29 грудня о 16-30 MEDGoblin візьме участь в онлайн тренінгу “Критичне мислення в боротьбі з COVID-19 та іншими вакцинокерованими інфекційними хворобами”. Він проведе лекцію “Мережеві війни: критичне мислення як стратегія перемоги”.

Наталія Бушковська, журналістка


“Своїм рішенням Віктор Ляшко зупинив нелогічні заборони щеплень під час COVID-19”, – Федір Лапій

Пандемія COVID-19 загальмувала рух України в напрямку до контролю за інфекційними хворобами, попередити які можливо шляхом вакцинації. Разом з тим, вакцинація обов’язковими та додатковими вакцинами повинна тривати – і на підставі здорового глузду, і на підставі нормативних документів та міжнародних рекомендацій. Про те, як громада та місцева влада можуть разом протидіяти інфекційним хворобам, розповів Голова правління ГО “Батьки за вакцинацію”, кандидат медичних наук, Голова НТГЕІ, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології в НМАПО імені П.Л. Шупика Федір Лапій.

  • За період карантину рівень вакцинації знизився, хоча МОЗ та ВООЗ закликають не припиняти робити щеплення на період карантину. Чому це відбулося? Які зараз показники охоплення щепленнями, і що робити?

На жаль, карантин зіпсував тенденцію щодо підвищення рівня охоплення щепленнями, яка спостерігалася останнім часом. Наприклад, щодо КПК (вакцина для профілактики кору, епідпаротиту та краснухи) в квітні відбулося падіння рівня охоплення на 50% від кількості дітей, які б мали отримати щеплення.

Це пов’язано з тим, що на початку впровадження карантинних заходів по COVID-19 деякі регіони та окремі міста припинили рутинну імунізацію. Таке відбулося через певну традицію, і не відповідало позиції міжнародних організацій, і не узгоджувалося з наказами МОЗ, та й зі здоровим глуздом.

Завдяки карантинним заходам щодо COVID-19 можна говорити про зменшення поширення кору, але не про його зникнення. Також нікуди не зникли інші інфекції, яким можна запобігти через вакцинацію. Наприклад, нікуди не зникли випадки правця, туберкульозу.

Спочатку була реакція професійних спільнот, таких як Всеукраїнська Асоціація Дитячої імунології, Українська Академія Педіатричних Спеціальностей. Також відреагували на заборону вакцинувати громадські організації, зокрема ГО “Батьки за вакцинацію”, коли почали надходити повідомлення про неможливість зробити дітям обов’язкові або додаткові щеплення.

Для вирішення цієї в чомусь штучно створеної проблеми, яка загрожувала серйозними наслідками, було прийняте рішення МОЗ, зокрема, Постанова Головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка від 22.04.2020 року про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії. Це дозволило відмінити нелогічні заборони, посилаючись на документи МОЗ. Потім була заява нового складу Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ). Тобто достатньо нормативних підстав для проведення вакцинації під час пандемії коронавірусу.

Багато питань можна вирішити на місцевому рівні, і це не потребує великих зусиль, тим більше маючи постанову Головного санлікаря, яка має пряму дію.

Це ж стосується вакцинації в пологовому будинку новонароджених вакцинами БЦЖ та проти гепатиту В, на це також є відповідь в заяві НТГЕІ.

Сподіваюся, такі настанови разом з Постановою Головного санітарного лікаря вирішать проблеми з продовженням вакцинації на місцях.

  • Є вірогідність, що друга хвиля коронавірусу в Україні співпаде з часом вакцинації від грипу. Оперативний штаб МОЗ з реагування на ситуацію із розповсюдження грипу підтримав ініціативу заступника Міністра, Головного санітарного лікаря Віктора Ляшка щодо важливості вакцинації медиків. Якими можуть бути особливості цьогорічної кампанії імунопрофілактики грипу?

Вакцина від грипу не врятує від коронавірусу, але, дійсно, необхідно мати захист від грипу під час другої хвилі спалаху коронавірусної інфекції. Позиція керівництва МОЗ останні роки, та наразі, Головного санітарного лікаря така, що вакцинопрофілактика – це найбільш важливий елемент у захисті медпрацівників проти грипу. В проведенні цієї кампанії важливо мати не лише фінансування, не лише доступні вакцини, а й показати власний приклад щеплення з боку керівників. Такий приклад ми мали в останні роки. Зокрема, Віктор Ляшко, який, будучи на різних посадах (заступника директора ЦГЗ, заступника Міністра охорони здоров’я) публічно вакцинується сам та робить багато, щоб медичні працівники були захищені від грипу.

  • На жаль, не всі інфекційні хвороби вакцинокеровані, зокрема від коронавірусної інфекції поки немає доступної вакцини. Разом з тим, у великих містах велика щільність населення, ризик заразитися в переповненому транспорті, або у громадських місцях вище. Як людям захиститися, як владі захистити людей?

Говоримо про суворе виконання трьох основних правил:

1) Дистанція. Місцева влада може забезпечити дотримання дистанції в громадському транспорті шляхом збільшення одиниць громадського транспорту. Це дасть можливість людям уникати тісного контакту.

2) Чисті руки. Тут важливу роль відіграє доступність санітайзерів, наявність яких місцева влада може забезпечити в громадських місцях.

3) Використання масок в громадських місцях. Цьому можуть сприяти і роз’яснювальна робота, і штрафні санкції до порушників. Місцева влада може залучати правоохоронні органи.

Ще одна важлива умова – роз’яснювальна робота з населенням.

  • Вакцинація, як і здоров’я людини в цілому, напряму залежать від політичних рішень, що приймаються на національному та місцевому рівні. Як, на Вашу думку, громада та медики можуть вплинути, щоб у владі були більше політиків, для яких здоров’я є пріоритетом? Що треба, щоб чесні і порядні люди захотіли йти в політику?

Життя людини і держави залежить від рішень, що приймаються як на рівні окремої громади, так і на рівні національному. Наприклад, громада може вносити пропозицію до місцевої влади, щоб вакцинація проти ротавірусної інфекції, пневмококку, грипу проводилася за рахунок місцевого бюджету. Громада може ініціювати роз’яснювальну роботу щодо вакцинації проти ВПЧ як вірусу, що асоційований з виникненням раку шийки матки. Ці ініціативи потребують підтримки з боку влади. Влада виділяє фінансування, але для цього депутатам, чиновникам потрібно мати розуміння, чому це важливо. Далеко не завжди люди мають знання, розуміють шляхи попередження проблем. Цю проблему можна вирішити, якщо у владу будуть йти люди, що не є популістами, а мають знання та практичний досвід. Йдеться про похід у владу представників медицини, які мають знання і кваліфікацію, є незаплямованими. Це, на мою думку, дозволить вирішити багато питань в охороні здоров’я на національному рівні, на рівні окремого регіону.

При цьому треба розуміти, що в умовах кадрового дефіциту і в боротьбі за владу, без громадської підтримки навряд чи вони підуть у владу працювати. Треба докласти спільних зусиль професійній спільноті, громади, можливої підтримки від інших представників влади для реалізації добрих справ.

Гадаю, що такі зусилля призводять до того, що у владу будуть йти люди з досвідом роботи та позитивними результатами. Якщо говоримо про сферу здоров’я, то в Україні за останні роки сформувалася плеяда спеціалістів, які мають досвід роботи як на нижчому рівні, так і на рівні загальнодержавному. Якщо такі люди виявлять бажання піти у владу, варто професійній спільноті і громаді їх підтримати.

  • Дякуємо за розмову, Федоре Івановичу.

Вакцинація від кору не пригнічує імунітет – імунолог

Кампанія з вакцинації від кору у Львівській області, анонсована МОЗ України, стала приводом для ряду спекуляцій у соціальних мережах. Незважаючи на те, що про «додаткову» чи «позапланову» вакцинацію мова не йде – кампанія має на меті щеплення школярів, що не отримали жодної дози вакцини або не закінчили курс вакцинації – новина викликала багато питань як у батьків, так і у медичних працівників. Відповісти на найактуальніші питання щодо вакцинації від кору нам допоможе експерт: головний позаштатний імунолог Департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації (ДОЗ ООДА), завідуюча  центром клінічної імунології КУ «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня», національний тренер  ЮНІСЕФ з питань iмунiзацii Людмила Іванівна Самойленко.

Читати далі