Ти можеш від них захиститись. Кашлюк

Продовжуємо знайомство з небезпечними хворобами, від яких захищає вакцинація. Допоможе нам в цьому експерт – лікар-педіатр медичного центру “Педіатрія з любов’ю”, педіатр Київського міського дитячого діагностичного центру,  популяризатор науки, координатор освітніх проектів “Медичні пікніки” та “Наукові пікніки“, агент змін з вакцинації ГО “Батьки за вакцинацію” Анастасія Бикова-Шелевицька.

💢 Як заразитись?

Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна при чханні та кашлянні, спілкуванні з хворою людиною.

📌 Через який час після зараження з’являться перші симптоми?

Інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою і появою перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але діапазон від 4 до 21 дня.

💢 Які симптоми?

На початку хвороби симптоми можуть бути схожі на звичайне ГРВІ: може бути нежить, трохи підвищена температура ця стадія називається катаральною і на цьому етапі досить важко запідозрити кашлюк. Далі, через 1-2 тижні, з`являється або стає більш нав’язливим, постійним, спазматичним кашель, присутні характерні для кашлюку репризи ( шумний вдих який супроводжується свистом), можуть відбуватись зупинки дихання (апное) дитина починає синіти, напади кашлю можуть закінчуватись блюванням, поступово (впродовж тижнів-місяців. а в середньому кашлюк триває 6-10 тижнів) кашель зменшується, стає рідшим і не таким виснажливим як на початку хвороби.

📌 Що може бути найгірше? Які ускладнення?

Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк.Особливо вразливі ті, хто ще не мають щеплень і чия мати не отримала щеплення в другому-третьому триместрі вагітності.

👶 Більше половини малюків до 1 року потребують госпіталізації

1 з 4 (23%) пневмонія

1 з 100 (1,1%) матимуть судоми

3 з 5 (61%) мають апное (уповільнене або припинене дихання)

1 з 300 (0,3%) будуть мати енцефалопатію

1 з 100 (1%) помирають

Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій старшій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.

🧒 Менше ніж 5% – госпіталізація.

1 з 25 (4%) – переломи ребер

1 з 50 (2%) – пневмонія

1 з 3 (33%) – Втрата ваги

1 з 3 (28%) – Нетримання сечі

3 з 50 (6%) – Втрата свідомості

🛡️ Як можна захиститись?

Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.

Варто розглянути можливість ревакцинації від кашлюку в 6 років,особливо для дітей групи ризику та з сімей в яких є немовлята.

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АаКДП містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.

Безкоштовно малюк може отримати щеплення в своїй амбулаторії вакциною АКДП.

Також в Україні є вакцини з ацелюлярним кашлюковим компонентом, які не є безкоштовними:

– Тетраксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)

– Пентаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ інфекції)

– Гексаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ інфекції, гепатиту В)

– Інфанрікс (від кашлюку, правця, дифтерії)

– Інфанрікс ІПВ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)

– Інфанрікс ІПВ ХІБ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ інфекції)

– Інфанрікс гекса (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ інфекції, гепатиту В)

– Бустрікс (для ревакцинації від кашлюку, правця,дифтерії)

– Бустрікс поліо (для ревакцинації від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)

Для ревакцинації дорослих та дітей старше 4х років можна використовувати вакцину Бустрікс або Бустрікс поліо.

Для дітей до 2х місяців, які ще не отримали вакцину і є дуже вразливими рекомендовано застосовувати стратегію “кокона”, коли всі навколо хто контактує з дитиною щеплені від кашлюку.

Також варто проводити вакцинацію вагітних, це допоможе захистити жінку та малюка.

🛡️ Вакцинація вагітних

Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від дифтерії, правця і кашлюку протягом другого або третього триместру, у термін від 21 до 36 тижнів при кожній вагітності незалежно від історії вакцинації.

🛡️Екстрена профілактика

Якщо відбувся контакт з хворим на кашлюк може застосовуватись профілактика антибіотиком, але рішення про доцільність приймається індивідуально.

🛡️ Лікування:

Антибіотикотерапія.Вона допоможе запобігти серйозним наслідкам, якщо почати її до початку яскравих клінічних проявів. Лікування також може зменшити заразність.

Початок лікування після трьох тижнів хвороби навряд допоможе, бо бактерії вже фактично немає всередині, а завдають шкоди ті зміни в дихальних шляхах які вона вже встигла зробити.

Засоби від кашлю не можуть знизити тривалість хвороби і є малоефективними в зменшені кашлю.

Пам’ятайте,що ця хвороба дуже виснажлива та тривала.

Не хворійте)

Лікар – педіатр Анастасія)


Як транспортувати вакцину самостійно? Поради експерта

Все більше українських батьків приймає рішення захистити своїх дітей не лише від 10 інфекцій згідно національного календаря, а й від інших захворювань. Оскільки вакцини від них не надаються державою, препарати батькам доводиться купувати самостійно. Тому постає питання транспортування вакцини з аптеки до кабінету щеплень поліклініки.

Дотримання т. з.  «холодового ланцюгу» при транспортуванні імунобіологічних препаратів є надзвичайно важливим, адже згідно вимог виробників температура зберігання вакцини має складати від +2 до +8 С. Порушення холодового ланцюгу при транспортуванні вакцини може призвести до втрати нею імуногенності (тобто властивості викликати імунну відповідь). Тому важливо використовувати для самостійного транспортування вакцин лише призначені для цього термоконтейнери з  прогнозованим температурним режимом. Як же правильно транспортувати вакцину з аптеки? Як обрати термобокс? Розібратися в цих питаннях нам допоможе фахівець з валідації елементів «холодового ланцюгу» Денис Гапон.

На сьогоднішній день покупець не завжди володіє необхідною інформацією про правильне транспортування вакцин. Весь свій шлях, від виробника до аптечного холодильника вакцина перебувала в «холодовому ланцюзі» – системі, яка строго контролює необхідну для вакцини температуру від +2 до +8 С. Після потрапляння вакцини в руки клієнта вона стає його власністю і вся відповідальність, пов’язана з подальшим зберіганням і транспортуванням, лягає на покупця.

Згідно наказу МОЗ України №595 від 16.09.2011 р.:

продаж вакцин та анатоксинів покупцю проводиться лише за наявності у нього термоконтейнера з холодовими елементами.

– кожна доза вакцини супроводжується інструкцією про застосування вакцин та анатоксинів українською мовою та розрахунковим документом з датою та годиною продажу.

 – відповідальний за продаж вакцин та анатоксинів працівник зобов’язаний пояснити покупцю умови зберігання вакцини та анатоксинів. 

Таким чином, відмовляючись від пропозиції фармацевта придбати кваліфікований термобокс з хладоелементами, Ви ризикуєте введенням неефективного препарату.

Ризик є і у випадку використання побутових термосумок в комплекті із замороженою водою в пляшках. Такий комплект не гарантує, що лід в пляшці  не «переморозить» вакцину чи що його ефективності буде достатньо для перевезення препарату від аптечного холодильника до холодильнику кабінету щеплень в необхідному температурному режимі «+2…+8 С». Чи є сенс витрачати кошти на придбання вакцини, не маючи гарантій збереження її ефективності?

Тож як, купуючи вакцину самостійно, дотриматись необхідних температурних умов?

На сьогоднішній день в Україні виробляються спеціалізовані системи для транспортування вакцин та інших термолабільних препаратів. Ці системи складаються з термобоксу та акумуляторів холоду, які гарантують збереження температури від +2 до +8 С незалежно від температури оточуючого середовища. Такі системи пройшли багато випробувань, що дає покупцеві впевненість у тому, що куплену ним вакцину не буде заморожено чи перегріто на шляху до кабінету щеплень.

На що звернути увагу, обираючи термобокс?

Важливо впевнитися в тому, що термобокс з холодовими елементами має детальну інструкцію державною мовою, де чітко вказано, протягом якого часового періоду можна зберігати в ньому обраний препарат, як правильно розмістити препарат всередині боксу та чи проводилися випробування даного боксу на можливість дотримання необхідного температурного режиму. Відсутність такої інструкції може означати, що бокс не пройшов валідацію і його виробник не може гарантувати збереження необхідних температурних умов протягом потрібного часу.

На що звернути увагу при використанні холодових елементів?

Є деякі відмінності між використанням холодових елементів взимку та влітку.

Взимку холодові елементи мають бути не замороженими, а охолодженими в камері холодильнику, їхня температура має бути +2 – +8 С.

Влітку вони мають бути замороженими, але після цього витримані при кімнатній температурі, доки на них не з’явиться конденсат (крапельки води, схожі на росу).

Підсумовуємо перелік дій, які мінімізують ризики при покупці вакцини в аптеці:

 • Перевірити вакцину за номером реєстраційного посвідчення на сайті Державного експертного центру МОЗ України;
 • Зберегти товарний чек, в якому вказані точна дата та час продажу вакцини;
 • Забезпечити належні умови транспортування (від +2 С до +8 С), а для цього потрібно:
 • придбати  у провізора кваліфікований термобокс з холодоелементами, який має чітку інструкцію до застосування в залежності від температури навколишнього середовища;
 • у разі взяття термосумки в оренду в аптеці  необхідно  запитати сезонний протокол її випробувань. ВАЖЛИВО бути впевненими  в тому, що ця сумка здатна підтримувати необхідну температуру (від +2 С до +8 С) в будь-яку  пору року: і в літню спеку, і в зимові морози.

 


Майбутнє – за соціально відповідальним підприємництвом!

Ми раді, що все більше українських підприємців готові співпрацювати з громадськими організаціями для досягнення спільної мети. 21 травня ГО «Батьки за вакцинацію» підписала меморандум про співпрацю з  товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛЮДОР».

ТОВ «Глюдор» — це українська компанія-виробник ударостійких термоконтейнерів необхідного розміру з прогнозованим температурним режимом, які використовуються, зокрема, для безпечного транспортування імунобіологічних препаратів.

Прагнення до безпечної та ефективної вакцинації – те, що нас об’єднує. Метою підписання Меморандуму та нашої подальшої співпраці є:

 • надання достовірної інформації громадянам України щодо вакцинації та належного транспортування вакцини;
 • проведення просвітницької та інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо важливості і необхідності вакцинації та належного транспортування вакцини;
 • підготовка та внесення до органу державної влади України, відповідального за проведення політики у сфері охорони здоров’я, пропозицій щодо посилення контролю за умовами зберігання та транспортування вакцин;
 • забезпечення наявності і доступності вакцин та необхідних систем для їх належного транспортування для всіх громадян України;
 • розвиток спроможності системи охорони здоров’я України щодо проведення програм вакцинації;
 • створення і підтримки освітньої платформи в мережі Інтернет щодо вакцинації та здоров’я дитини;
 • сприяння проведенню наукових розробок і досліджень необхідних систем для належного транспортування вакцини.

Проте самою лише просвітницькою діяльністю керівництво компанії не обмежилося. Ми щиро вдячні йому за рішення перераховувати 5 гривень з кожного проданого продукту на реалізацію головної мети нашої організації: попередження інфекційних хвороб через забезпечення загальної доступності імунізації.

Майбутнє – за соціально відповідальним підприємництвом! Тільки об’єднавши зусилля ми зможемо захистити наших дітей від небезпечних захворювань та попередити нові спалахи вакцинокерованих хвороб. Долучайтеся до нашої діяльності! Якщо Ви чи Ваша компанія бажає підтримати нашу діяльність, пишіть на info@bzv.org.ua


Що робити, якщо Вас вкусила тварина? Все про сказ та його профілактику

Сказ – це смертельно небезпечне захворювання, яким можна заразитись через укус або ослинення інфікованою твариною. На жаль, українці не завжди звертаються за екстреною профілактикою сказу після укусів тварин, чим наражають себе на смертельну небезпеку, адже коли хвороба розвинулася, вилікувати хворого неможливо. На жаль, за останні півроку щонайменше двоє українців померло від сказу в результаті укусів домашніми тваринами. Цих смертей можна було б уникнути, якби люди вчасно звернулися за медичною допомогою. То що ж робити, якщо Вас вкусила будь-яка підозріла тварина (невідома, дика чи навіть Ваш домашній улюбленець, що не має щеплення від сказу)? Спеціально для ГО “Батьки за вакцинацію” лікар-педіатр Ярина Грицак підготувала інформацію про сказ та його екстрену та рутинну профілактику.

Читати далі

БЦЖ та проба Манту в запитаннях та відповідях

Лікар-фтизіатр, сімейний лікар Костянтин Рогач зібрав найпоширеніші запитання батьків щодо щеплення БЦЖ та проведення проби Манту в Україні та надав на них вичерпні відповіді. Текст передруковано з дозволу автора. Оригінальний пост можна знайти тут:
https://www.facebook.com/kostiantyn.rogach/posts/1320234221468471

Читати далі