Хто може отримати додаткову дозу вакцини проти COVID-19

Люди з ВІЛ-інфекцією, деякими формами онкології, після трансплантації органів, особи, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію, та люди з рядом інших імунодефіцитних станів, відтепер можуть отримати додаткову дозу вакцини проти COVID-19 через 28-90 днів після другої, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися.

Такі рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) №18-10/2021-1 були затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України № 2770 від 13 грудня 2021 року. 

Ця доза необхідна для того, щоб убезпечити тих, чия імунна система могла не сформувати належний захист після двох доз вакцини проти COVID-19.

Хто може отримати додаткову дозу вакцини

 1. Особи з первинними або набутими імунодефіцитами, наприклад хворі з гострими та хронічними лейкозами, клінічно агресивними лімфомами, гематологічними злоякісними пухлинами, особи з  імуносупресією, спричиненою ВІЛ-інфекцією, тощо.
 2. Особи, які перебували на імуносупресивній або імуномодулюючій терапії під час вакцинації, зокрема ті, які отримували хімієтерапію або імуносупресивну терапію після трансплантації органів.
 3. Особи з хронічними імуноопосередкованими запальними захворюваннями, які отримували імуносупресивну терапію до щеплення, наприклад кортикостероїди та деякі імуномодулюючі препарати.
 4. Особи, які отримували високі дози стероїдів з будь-якої причини за місяць до вакцинації.

Повний перелік станів та показань для отримання додаткової дози антиковідної вакцини можна знайти за посиланням.

Як отримати додаткову дозу

Для цього людина, яка підпадає під критерії, зазначені в рекомендаціях НТГЕІ, має звернутися до свого сімейного або профільного лікаря та отримати направлення на щеплення додатковою дозою. Зазначений лікар може видати направлення в довільній формі на введення додаткової дози за медичними показаннями. 

Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою на щеплення направлення від лікаря. Адреси та контакти пунктів та центрів на vaccination.covid19.gov.ua/list або за тел. 0 800 60 20 19.

Лікар вакцинальної бригади має внести дані про введення додаткової дози до електронної системи охорони здоров’я як третю дозу.

Важливо, що дія документа про вакцинацію не буде продовжуватись, тобто документ буде чинним 365 днів з дати введення другої дози. 

Інтервал між введенням

Додаткову дозу можна отримати щонайменше через 28 днів після другої дози вакцини (або першої дози для вакцини Janssen) проти COVID-19. Оптимально ввести її в період до 3 місяців після другої дози.

Вибір вакцини

Додаткова доза для осіб із тяжкими захворюваннями рекомендована незалежно від того, вакцина якого виробника була використана для перших двох доз.

Додаткова доза вводиться тією ж вакциною, якою було введено дві попередні дози. Якщо ця вакцина відсутня, то можлива комбінація вакцин за затвердженими в Україні схемами.

Якщо особа отримала дві дози вакцини за змішаною схемою, то третя (додаткова) доза має бути зроблена вакциною, що використовувалась для введення другої дози.


Адвокація на підтримку стратегій із вакцинації проти COVID-19 згідно з Дорожньою картою та їх виконання в Україні. Реліз круглого столу

23 листопада 2021 року у м.Києві у приміщені КМДА відбувся круглий стіл, присвячений обговоренню шляхів мотивації медиків та літніх людей вакцинуватися проти COVID-19. Як відомо, ці категорії громадян мають підвищені професійні або вікові ризики щодо наслідків коронавірусної хвороби. Тому вони належать до пріоритетних груп щодо охоплення щепленнями.

До участі у круглому столі долучилися представники Київської міської державної адміністрації, МОЗ України, Постійної Комісії Київради з питань охорони здоров’я та соціальної політики, Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, Центру громадського здоров’я, Державного експертного центру, Всесвітньої організації охорони здоров’я, районних державних адміністрацій, лікарі та представники громадськості.

Наразі столиця є лідером в України за темпами вакцинації та виконанню планів. Дві дози щеплення проти COVID-19 у Києві отримали понад 1,32 млн. осіб. Це 45,2% населення. Ще понад 1,5 млн. вже зробили перше щеплення.

 
У Києва найвищі показники, в тому числі й щодо вакцинації людей категорії 60+. Станом на 22 листопада майже 70% літніх людей було щеплено принаймні однією дозою. Високий рівень вакцинації й серед столичних освітян – через відсутність щеплення проти COVID-19 від роботи відсторонено лише 0.1% викладацького складу в комунальних закладах освіти», – зауважила під час круглого столу заступниця голови Київської міської державної адміністрації Ганна Старостенко.

Як зазначила технічний спеціаліст Бюро ВООЗ в Україні Вусала Аллахвердієва, у світі вакциновано 40% населення, і цей показник досягнуто шляхом високих охоплень саме літніх людей та медиків. Натомість у Києві літні люди складають 22% населення, але вони отримали лише 19,8% введеної вакцини. Це означає, що літні люди не мають пріоритету, а обслуговуються так само як загальне населення. Тому у Києві, як і в Україні, й надалі спостерігається високий рівень госпіталізації та смертності у віковій групі 60+. Без вакцинації літніх людей ситуація зі зменшенням поширення хвороби не зміниться, як й статистика смертності від COVID-19.

Столичні лікарі без вихідних проводять вакцинацію в пунктах щеплень, в торговельних центрах, на підприємствах та ЦНАП, ведуть роботу з пацієнтами в соціальних мережах. Але лікарі дуже перевантажені, тому потрібна допомога з боку місцевої влади та громадськості для роз’яснювальної роботи та мотивації пацієнтів. Один з прикладів позитивної співпраці працює  в Дарницькому районі столиці, де за ініціативи депутата Київради Миколи Конопелько започатковане щотижневе проведення розіграшу призів серед тих, хто вакцинувався в закладах району протягом вересня-грудня.

“Заохочуємо населення району до вакцинації за фінансової підтримки депутата Київради. З вересня започатковане щотижневе проведення розіграшу призів. За результатами 28 мешканців району стали переможцями.”, – поділився досвідом під час круглого столу Микола Калашник, Перший заступник голови Дарницької державної райадміністрації.

Київ став вже 24-м регіоном України, де проводяться круглі столи з метою висвітлити приклади успішної співпраці між владою, медичною спільнотою, громадськістю з питань вакцинації пріоритетних груп – медичних працівників і осіб старше 60 років від COVID-19; розробити рекомендації в рамках співпраці для підвищення прихильності до вакцинації від COVID-19 населення регіону. Як наголосив Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГС «Коаліція за вакцинацію», модератор заходу, ці круглі столи стали містком, які допомагають громадам, лікарям, владі почути один одного, ділитися позитивним досвідом щодо заохочення населення до вакцинації.

Круглий стіл відбувся в рамках адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, Громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу. Адвокаційна кампанія спрямована на покращення інформованості серед пріоритетних груп населення щодо вакцинації від COVID-19 і створення додаткових можливостей для досягнення високих охоплень серед медичних працівників і літнього населення.

Джерело фото:
пресслужба КМДА,
ГС “Коаліція за вакцинацію”


«Всесвітній день боротьби з поліомієлітом-2021. Ситуація в Україні. Досвід викорінення поліо у протидії COVID-19»Анонс круглого столу

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом (24 жовтня), а також у відповідь на випадок захворювання 1,5 річної дитини на поліомієліт на Рівненщині у вересні 2021 року Національний комітет Поліо Плюс в Україні та партнери по боротьбі з поліомієлітом для обміну думками та відповіді на питання проведуть відкритий круглий стіл 22 жовтня о 10:00 в Українському Кризовому Медіацентрі (Український дім, вул. Хрещатик, 2)

Тема: Всесвітній день боротьби з поліомієлітом-2021. Ситуація в Україні. Досвід викорінення
поліо у протидії COVID-19.

Завдяки масовій вакцинації світ у 2021 році знаходиться наприкінці викорінення поліомієліту. Приклад успішної боротьби з поліо – це мотивація для України та всього світу вакцинуватися від COVID-19, щоб захистити себе, своїх близьких та повернутися до звичного життя. Прикрий випадок захворювання невакцинованої дитини в Рівненській області на поліомієліт примушує вжити невідкладних додаткових заходів як в цій області, так і можливо у всій Україні.

Питання до обговорення:

 1. Всесвітній день боротьби з поліомієлітом-2021. Зусилля МОЗ України, Ротарі та партнерів у боротьбі з поліомієлітом. Актуальні дані.
 2. Подолання спалаху поліомієліту в Рівненській області.
 3. Рутинна вакцинація від поліомієліту в Україні. Її важливість в умовах пандемії COVID-19.
 4. Набутки та досвід боротьби з поліо в протидії пандемії COVID-19.
 5. Роль громадських організацій в поширенні достовірної інформації про інфекційні хвороби
  та ефективні заходи протидії ним. Співпраця з владою у розвитку імунопрофілактики в Україні.

Організатори заходу: Ротарі в Україні за підтримки ГС “Коаліція за вакцинацію”

Учасники круглого столу – запрошені спікери – представники:

 • МОЗ України
 • Служби Головного Санітарного лікаря України
 • Центру громадського здоров’я МОЗ України
 • Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики
 • WHO
 • UNICEF
 • CDC
 • Ротарі в Україні
 • ГС “Коаліція за вакцинацію”

2000 шкіл, які вакцинували понад 80% колективу, подались на конкурс “Вакциновані й відкриті” – прийом заявок триває до 29 вересня

Для участі в національному конкурсі “Вакциновані й відкриті” від Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти і науки, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та магазину гаджетів і аксесуарів “Цитрус” для шкіл, колективи яких вакцинуються від COVID-19, зареєструвалось вже понад 2000 закладів. 

У конкурсі вже зареєструвались заклади з усіх областей України (окрім окупованих територій Луганської та Донецької областей та АР Крим). Зокрема, з-поміж учасників конкурсу – школи з Охтирки Сумської області, Тересви Закарпатської області, Пісочина Харківської області, Березівки Київської області, Черкас, Кривого Рогу та Одеси.

Колектив Сіверського ЗЗСО №2 Донецької області вакцинований уже на 98%: “Наші учні, переступаючи поріг школи, повинні бути впевненими в тому, що поряд із ними здорові та безпечні дорослі. І наш заклад зі свого боку є гарантом цьому. Ми піклуємося про життя та здоров’я один одного. Тож бережіть себе і не хворійте”

Участь у конкурсі можуть взяти школи, принаймні 80% колективу яких повністю вакциновані від COVID-19. Прийом заявок на конкурс триватиме до 29 вересня. 

“Відтепер маємо можливість стабільно працювати в умовах карантину, надавати якісну освіту, зберігаючи при цьому своє життя і здоров’я, здоров’я своїх близьких та учнів. Мріємо вибороти призи для школи! Закликаємо колективи всіх шкіл вакцинуватися й приєднатися до конкурсу!”, – повідомляє Черкаська школа №26 ім. І. Ф. Момота, яка також доєдналася до конкурсу.

За результатами конкурсу школи виграють цінні подарунки: набори з 10 комп’ютерів, гарнітур та роутерів. Для участі в конкурсі будь-якому представнику школи потрібно зареєструвати школу онлайн за посиланням: cutt.ly/IQNTKQ3. Поспішайте вакцинуватися, адже анкети прийматимуться до 23:59 29 вересня. 

Церемонія оголошення результатів конкурсу відбудеться 30 вересня 2021 року онлайн і буде приурочена до Дня вчителя.

Довідково. 

Національний конкурс “Вакциновані й відкриті” оголосили Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти і науки, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та магазин гаджетів і аксесуарів “Цитрус” 20 серпня 2021 року. Конкурс відбувається за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Конкурс має на меті заохотити освітян вакцинуватися та захистити себе від COVID-19. Вакцинація для всіх охочих працівників сфери освіти розпочалась у травні 2021 року, однак станом на 19 вересня лише 37% освітян пройшли повну вакцинацію від COVID-19. Це означає, що більшість шкіл та інших закладів освіти будуть змушені закритися з початком нової хвилі пандемії. 

Нагадаємо, із детальним алгоритмом запису освітян на вакцинацію від COVID-19 можна ознайомитися за посиланням: bit.ly/33WeIiN. Відповіді експертів на запитання освітян про щеплення доступні у збірці Міністерства охорони здоров’я та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні: bit.ly/education_vaccination.


Вакцинація сільського населення з груп ризику: на Полтавщині успішно відбувся пілотний проєкт

14-19 вересня 2021 року на Полтавщині проводився пілотний проєкт, спрямований на вакцинацію від COVID-19 сільського населення з груп ризику. Перш за все, проєкт був націлений захистити якомога більше людей літнього віку.

В якості пілотних сіл були обрані села Гаркушинці та Петрівці Миргородського району. Протягом тижня вдалося не лише значно підвищити рівень охоплення щепленнями, але й відпрацювати механізми та рекомендації, які можуть бути поширені в інших регіонах України.

Населення Петрівців – 1200 осіб, з яких 670 – це люди у віці старше 60 років. У Гаркушинцях мешкає 980 осіб, в тому числі 392 – це люди від 60 років. Опитування селян, проведене напередодні, показало, що у більшості випадків причинами відкладання щеплення були недостатність інформації про безпеку та ефективність вакцини, а також складність дістатися до пункту щеплень.

Протягом тижня пілотного проєкту в селах працювали інформаційні намети, де кожен мав змогу отримати інформацію про вакцини, процес вакцинації та роботу пунктів щеплень. Під час проєкту пункти щеплень в амбулаторіях працювали довше та у вихідні дні. Волонтери (з-поміж місцевих мешканців) ходили по домівках селян та надавали їм доказову інформацію про безпеку та ефективність вакцин. До людей, яким важко дістатися до амбулаторії, волонтери спрямовували мобільні бригади, які робили щеплення вдома. Також у селян була можливість щепитися у пересувному вакциномобілі просто на зупинці автобусу (с.Гаркушинці) та під час ярмарку (с.Петрівці).

Вакциномобіль на ярмарку в с.Петрівці

Від початку масової вакцинації у Гракушинцях із 980 мешканців до проєкту була щеплена 261 людина, з них віком старше 60 років – 113. За 6 днів інформаційної роботи та подворових обходів вдалося вакцинувати 110 жителів Гаркушинців, із них старше 60 років – 58.

У Петрівцях мешкає 1200 людей. За попередні два місяці було щеплено 265 людей (старше 60 років – 215), у ході проєкту вакцинували 97 (з них 39 – старше 60 років).

Інформаційна палатка в Петрівцях

В обох селах найбільший ефект дали подворові обходи та організація вакцинації вдома.

Виїзна вакцинація. с.Гаркушинці
Виїзна вакцинація. с.Гаркушинці

В амбулаторіях сіл щеплювали вакциною Коронавак. Селяни, які бажали отримати іншу вакцину, їхали на щеплення до Миргорода у центр масової вакцинації.

Пілотний проєкт з випробування алгоритму організації виїзної вакцинації для людей похилого віку за принципом вакцинації організованих громадян проведений за ініціативи ВООЗ та МОЗ, за підтримки ГО «Батьки за вакцинацію» та сприяння ДОЗ Полтавської області та обласного центру громадського здоров’я.

20 вересня представники ВООЗ, Департаменту охорони здоров’я, обласного центру громадського здоров’я та ГО «Батьки за вакцинацію» в Полтаві презентували результати пілотного проєкту. За підсумками проєкту ініціатори напрацювали рекомендації, які будуть надані МОЗ для впровадження їх в інших селах України.