В Календарі щеплень з’явиться вакцина від пневмококку, – Віктор Ляшко

За прогнозами, вакцина для профілактики коронавірусної хвороби має з’явитися в Україні у 2021 році. Україна планує отримати не менше 8 млн. доз вакцини.

В очікуванні вакцини від COVID-19, ми не повинні забувати про інші вакцинокеровані інфекції, щеплення проти яких доступні вже сьогодні. Під час епідемії коронавірусної хвороби планова вакцинація має тривати. На цьому наголосив заступник Міністра охорони здоров’я – Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко під час брифінгу 4 серпня 2020 року.

Також Віктор Ляшко повідомив, що у 2022 році планується розширити Національний календар щеплень вакцинацією проти пневмококової інфекції.

Щеплення під час COVID-19: можна і треба

Зусилля науковців з усього світу спрямовані на пошук ефективних препаратів для подолання пандемії COVID-19. Зокрема, на розробку вакцини як засобу профілактики.

Станом на початок серпня 2020 року проводяться клінічні дослідження 25 кандидатів-вакцин, і 6 з них наблизились до завершальної стадії. Вони перебувають на 3-й клінічній стадії, результати випробувань очікуються до кінця року. Серійне виробництво вакцини для профілактики коронавірусної інфекції може розпочатися на початку 2021 року, і вакцини з’являться, зокрема, і в Україні.

Як повідомив головний санітарний лікар, 3 серпня було підтверджено право уряду України на подання заявки для отримання за механізмом COVAX вакцини від коронавірусу в разі її реєстрації. Вакцина буде використовуватися для профілактики коронавірусної хвороби у людей з груп ризику та окремих вікових категорій. Кожна країна, якій надано право звернутися по вакцину, отримує її в обсязі, який дозволить провести щеплення близько 20% населення. Для України це близько 8 млн доз. Для населення ця вакцина буде безкоштовною або за спеціальною ціною.

“Паралельно уряд проводить перемовини з виробниками, з урядами інших країн, щоб окрім цього додатково закупити вакцину за бюджетні кошти за іншими цінами, аби покрити всі групи ризику щепленнями. Також ми працюємо з виробниками, для того, щоб підприємства також могли купувати вакцину та вакцинувати своїх працівників”, – додав Віктор Ляшко.

Разом з тим, Головний санітарний лікар підкреслив, що питання вакцини від COVID-19 – це перспектива. Однак ми не повинні забувати про інші вакцинокеровані інфекції.

Віктор Ляшко навів статистичні дані. Зокрема, в Україні з січня по червень 2020 року зареєстровано 1017 випадків кашлюку, 245 випадків кору, 120 випадків епідемічного паротиту, 28 випадків краснухи. Це все інфекції, яким можна і потрібно запобігати шляхом проведення планових щеплень.

Він зазначив, що тенденції рівня охоплення щепленнями за перше півріччя не дуже втішні. Спостерігається значне падіння рівня охоплення щепленнями проти кору-паротиту-краснухи, проти кашлюку-дифтерії-правцю, поліомієліту. Найкритичніша ситуація в Дніпропетровській області, де порівняно з аналогічним періодом 2019 року показники знижені на 47%. Погана ситуація в Житомирській, Київській Хмельницькій, Харківській, у Львівській областях. Це може призвести до того, що поруч з коронавірусом будуть реєструватися спалахи вакцино-керованих інфекцій.

“Ми розуміємо, що є острахи робити щеплення в період епідемії коронавірусу. Але є чітка позиція ВООЗ і є чітка позиція української Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ) щодо проведення щеплень в період епідемії COVID-19. Ці рекомендації знайшли відображення в постанові Головного державного санлікаря, яка чітко прописує, як потрібно робити щеплення в період епідемії, щоб унеможливити інфікування коронавірусною хворобою, відвідуючи сімейного лікаря чи заклад охорони здоров’я”, – наголосив Віктор Ляшко.

Він нагадав ключові принципи безпечної вакцинації в період епідемії:

Дистанційно домовитися з лікарем про час щеплень. Лікар призначить час, коли буде найменше скупчення людей;
В лікарні повинні бути різні маршрути пересування пацієнтів з симптомами хвороби та людей, які прийшли нащеплення. Рекомендовано поєднувати проведення планово або патронажного огляду з вакцинальною сесією (одночасно всі щеплення, передбачені календарем для цього віку, крім БЦЖ, яка має бути в окремий день);
При відвідуванні закладів ризик все одно існує Три ключові речі, про які ми повинні пам’ятати задля безпеки: маска, дистанція, чисті руки.

“В кожній області є доступні якісні вакцини, прекваліфіковані ВООЗ. Тому запрошуємо всіх приходити і отримувати щеплення, як це передбачено календарем.

Якщо вам відмовляють у проведенні щеплень у період коронавірусної хвороби, або говорять, що відсутня вакцина, звертайтесь до інформаційно-довідкової служби НСЗУ 16-77. МОЗ та НСЗУ будуть оперативно реагувати, щоб не допускати таких випадків”, – зазначив Головний санлікар України.

Готуємося до дитячого садка та школи

Залишилось менше місяця до початку навчального року. Потрібно подивитись вакцинальний статус дітей, які будуть відвідувати садок чи школу.

Головний санітарний лікар нагадав, які щеплення за Національним календарем передбачені для дітей певного віку, а також для дорослих.

До 6 років вакцинація дитини повинна нараховувати: чотири щеплення проти дифтерії, кашлюку, правця та поліомієліту, одне — від кору, краснухи, паротиту, три — проти гепатиту В і одне — проти туберкульозу. У 6 років здійснюється ревакцинація від кору, краснухи, епідемічного паротиту та від дифтерії, правця, поліомієліту. Якщо дитина була вакцинована вчасно за календарем щеплень, то з 7 до 14 років їй не проводитимуть вакцинації чи ревакцинації. У 14 років необхідно робити щеплення проти поліомієліту, у 16 років — проти дифтерії та правця. Після 16 років планову ревакцинацію проти дифтерії і правця проводять дорослим кожні 10 років.

“Закликаю перевірити вакцинальний статус дітей, власний вакцинальний статус. Надолужити всі щеплення, передбачені планом, які були пропущені. Оскільки вакцинація – це дієвий профілактичний засіб профілактики виникнення і поширення інфекційних хвороб”, – закликав Віктор Ляшко.

Україна розширює Календар профілактичних щеплень

Віктор Ляшко повідомив, що незважаючи на пандемію, в Україні проводяться заходи для розширення календаря щеплень і додаткового розширення переліку інфекційних хвороб, від яких можна захищатись шляхом імунопрофілактики.

Зокрема, у червні цього року НТГЕІ рекомендувала МОЗ включити до Національного календаря щеплень вакцину проти пневмококової інфекції.

“31 липня 2020 року оперативний штаб МОЗ з протидії вакцино-керованим інфекціям розглянув зазначену пропозицію та звернення Глобального вакцинного альянсу до України про те, що вона може отримати вакцину проти пневмококової інфекції за спеціальною ціною, і також рекомендував підтримати позицію НТГЕІ і включити в національний календар щеплень з 2022 року вакцину проти пневмококової інфекції. Вона буде проводитись трикратним щепленням. Перші дві дози – в першій рік життя, і третє щеплення – в другий рік життя. Ми визначили вікову групу, коефіцієнт охоплення і будемо проводити перемовини з Міністерством фінансів України, щоб включити в держбюджет 2022 року кошти для закупівлі вакцини, яка буде включена у Календар. Розпочнемо вакцинувати починаючи з січня 2022 року”, – повідомив Віктор Ляшко.

COVID-19 та вакцинація від грипу

Віктор Ляшко повідомив, що ВООЗ визначила вакцинні штами, які будуть входити до складу сезонних вакцин для Північної півкулі для профілактики грипу в сезоні 2020-2021 років. Це тип A(H1N1)pdm09, A(H3N2) та B/Victoria.

Ці штами включені до сезонної вакцини. За словами Головного санлікаря, наразі 4 імунобіологічні препарати для профілактики грипу вже зареєстровані в Україні, 2 інших чотирьохвалентних вакцини проти грипу завершують свою реєстрацію.
Це вакцини виробництва Франція, Південна Корея, Нідерланди, КНР.

Віктор Ляшко розповів, що на тлі епідсезону грипу відбувається значне зростання випадків коронавірусної хвороби. Це ми бачимо на прикладі країн, де зараз зима (Бразилія, Мексика).

“Закликаємо вакцинуватися від грипу, щоб уникнути можливість ко-інфікування, коли одночасно людина буде інфікована грипом і COVID-19. Це зменшить навантаження на систему охорони здоров’я. Люди, які вакцинувалися, не будуть хворіти грипом, в якого досить схожі з коронавірусної інфекцією симптоми.

Кожен з нас, роблячи речі, передбачені для стримання інфекційних хвороб, робить свій внесок в стримування і в боротьбу з коронавірусною хворобою”, – підсумував заступник Міністра охорони здоров’я – Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

ГО “Батьки за вакцинацію” підтримує ініціативу МОЗ щодо розширення Календаря профілактичних щеплень. Також ми закликаємо усіх перевірити наявність обов’язкових профілактичних щеплень у вас, ваших дітей та членів вашої родини, та у разі відсутності якнайшвидше надолужити їх.


“Своїм рішенням Віктор Ляшко зупинив нелогічні заборони щеплень під час COVID-19”, – Федір Лапій

Пандемія COVID-19 загальмувала рух України в напрямку до контролю за інфекційними хворобами, попередити які можливо шляхом вакцинації. Разом з тим, вакцинація обов’язковими та додатковими вакцинами повинна тривати – і на підставі здорового глузду, і на підставі нормативних документів та міжнародних рекомендацій. Про те, як громада та місцева влада можуть разом протидіяти інфекційним хворобам, розповів Голова правління ГО “Батьки за вакцинацію”, кандидат медичних наук, Голова НТГЕІ, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології в НМАПО імені П.Л. Шупика Федір Лапій.

 • За період карантину рівень вакцинації знизився, хоча МОЗ та ВООЗ закликають не припиняти робити щеплення на період карантину. Чому це відбулося? Які зараз показники охоплення щепленнями, і що робити?

На жаль, карантин зіпсував тенденцію щодо підвищення рівня охоплення щепленнями, яка спостерігалася останнім часом. Наприклад, щодо КПК (вакцина для профілактики кору, епідпаротиту та краснухи) в квітні відбулося падіння рівня охоплення на 50% від кількості дітей, які б мали отримати щеплення.

Це пов’язано з тим, що на початку впровадження карантинних заходів по COVID-19 деякі регіони та окремі міста припинили рутинну імунізацію. Таке відбулося через певну традицію, і не відповідало позиції міжнародних організацій, і не узгоджувалося з наказами МОЗ, та й зі здоровим глуздом.

Завдяки карантинним заходам щодо COVID-19 можна говорити про зменшення поширення кору, але не про його зникнення. Також нікуди не зникли інші інфекції, яким можна запобігти через вакцинацію. Наприклад, нікуди не зникли випадки правця, туберкульозу.

Спочатку була реакція професійних спільнот, таких як Всеукраїнська Асоціація Дитячої імунології, Українська Академія Педіатричних Спеціальностей. Також відреагували на заборону вакцинувати громадські організації, зокрема ГО “Батьки за вакцинацію”, коли почали надходити повідомлення про неможливість зробити дітям обов’язкові або додаткові щеплення.

Для вирішення цієї в чомусь штучно створеної проблеми, яка загрожувала серйозними наслідками, було прийняте рішення МОЗ, зокрема, Постанова Головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка від 22.04.2020 року про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії. Це дозволило відмінити нелогічні заборони, посилаючись на документи МОЗ. Потім була заява нового складу Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ). Тобто достатньо нормативних підстав для проведення вакцинації під час пандемії коронавірусу.

Багато питань можна вирішити на місцевому рівні, і це не потребує великих зусиль, тим більше маючи постанову Головного санлікаря, яка має пряму дію.

Це ж стосується вакцинації в пологовому будинку новонароджених вакцинами БЦЖ та проти гепатиту В, на це також є відповідь в заяві НТГЕІ.

Сподіваюся, такі настанови разом з Постановою Головного санітарного лікаря вирішать проблеми з продовженням вакцинації на місцях.

 • Є вірогідність, що друга хвиля коронавірусу в Україні співпаде з часом вакцинації від грипу. Оперативний штаб МОЗ з реагування на ситуацію із розповсюдження грипу підтримав ініціативу заступника Міністра, Головного санітарного лікаря Віктора Ляшка щодо важливості вакцинації медиків. Якими можуть бути особливості цьогорічної кампанії імунопрофілактики грипу?

Вакцина від грипу не врятує від коронавірусу, але, дійсно, необхідно мати захист від грипу під час другої хвилі спалаху коронавірусної інфекції. Позиція керівництва МОЗ останні роки, та наразі, Головного санітарного лікаря така, що вакцинопрофілактика – це найбільш важливий елемент у захисті медпрацівників проти грипу. В проведенні цієї кампанії важливо мати не лише фінансування, не лише доступні вакцини, а й показати власний приклад щеплення з боку керівників. Такий приклад ми мали в останні роки. Зокрема, Віктор Ляшко, який, будучи на різних посадах (заступника директора ЦГЗ, заступника Міністра охорони здоров’я) публічно вакцинується сам та робить багато, щоб медичні працівники були захищені від грипу.

 • На жаль, не всі інфекційні хвороби вакцинокеровані, зокрема від коронавірусної інфекції поки немає доступної вакцини. Разом з тим, у великих містах велика щільність населення, ризик заразитися в переповненому транспорті, або у громадських місцях вище. Як людям захиститися, як владі захистити людей?

Говоримо про суворе виконання трьох основних правил:

1) Дистанція. Місцева влада може забезпечити дотримання дистанції в громадському транспорті шляхом збільшення одиниць громадського транспорту. Це дасть можливість людям уникати тісного контакту.

2) Чисті руки. Тут важливу роль відіграє доступність санітайзерів, наявність яких місцева влада може забезпечити в громадських місцях.

3) Використання масок в громадських місцях. Цьому можуть сприяти і роз’яснювальна робота, і штрафні санкції до порушників. Місцева влада може залучати правоохоронні органи.

Ще одна важлива умова – роз’яснювальна робота з населенням.

 • Вакцинація, як і здоров’я людини в цілому, напряму залежать від політичних рішень, що приймаються на національному та місцевому рівні. Як, на Вашу думку, громада та медики можуть вплинути, щоб у владі були більше політиків, для яких здоров’я є пріоритетом? Що треба, щоб чесні і порядні люди захотіли йти в політику?

Життя людини і держави залежить від рішень, що приймаються як на рівні окремої громади, так і на рівні національному. Наприклад, громада може вносити пропозицію до місцевої влади, щоб вакцинація проти ротавірусної інфекції, пневмококку, грипу проводилася за рахунок місцевого бюджету. Громада може ініціювати роз’яснювальну роботу щодо вакцинації проти ВПЧ як вірусу, що асоційований з виникненням раку шийки матки. Ці ініціативи потребують підтримки з боку влади. Влада виділяє фінансування, але для цього депутатам, чиновникам потрібно мати розуміння, чому це важливо. Далеко не завжди люди мають знання, розуміють шляхи попередження проблем. Цю проблему можна вирішити, якщо у владу будуть йти люди, що не є популістами, а мають знання та практичний досвід. Йдеться про похід у владу представників медицини, які мають знання і кваліфікацію, є незаплямованими. Це, на мою думку, дозволить вирішити багато питань в охороні здоров’я на національному рівні, на рівні окремого регіону.

При цьому треба розуміти, що в умовах кадрового дефіциту і в боротьбі за владу, без громадської підтримки навряд чи вони підуть у владу працювати. Треба докласти спільних зусиль професійній спільноті, громади, можливої підтримки від інших представників влади для реалізації добрих справ.

Гадаю, що такі зусилля призводять до того, що у владу будуть йти люди з досвідом роботи та позитивними результатами. Якщо говоримо про сферу здоров’я, то в Україні за останні роки сформувалася плеяда спеціалістів, які мають досвід роботи як на нижчому рівні, так і на рівні загальнодержавному. Якщо такі люди виявлять бажання піти у владу, варто професійній спільноті і громаді їх підтримати.

 • Дякуємо за розмову, Федоре Івановичу.

Підтримуємо Уряд та МОЗ у розвитку системи громадського здоров’я

ГО «Батьки за вакцинацію» відзначає позитивні зміни, які відбуваються в сфері імунопрофілактики протягом останніх років.

 Рівні охоплення профілактичними щепленнями зростають, хоча ще не досягли рекомендованих ВООЗ показників 90-95%. Запроваджено процес 3-річного планування закупівлі вакцин. Спрощено процедури та законодавчо врегульовано перерозподіл вакцин між регіонами. Пацієнти, що уклали декларацію з лікарем ФОП чи приватним закладом, можуть безкоштовно отримувати вакцини, що придбані за державний кошт. Міністерство охорони здоров’я оголосило про наміри щодо розширення Національного календаря профілактичних щеплень.

Такі успіхи стали можливими завдяки стратегічним змінам в нормативно-правовій базі в сфері громадського здоров’я та імунопрофілактики як пріоритетної складової. За участі національних та міжнародних фахівців підготовлено та ухвалено низку документів, спрямованих на забезпечення і підтримку епідемічного благополуччя в Україні щодо інфекцій, керованих засобами імунопрофілактики, шляхом досягнення охоплення щепленнями на рівні рекомендацій ВООЗ.

Важливо, щоб в Україні розпочаті зміни тривали. Тому «Батьки за вакцинацію» оприлюднила відкритий лист підтримки діяльності Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України, спрямованої на розвиток системи громадського здоров’я та реалізації Стратегії розвитку імунопрофілактики, та закликає всіх небайдужих громадян активно поширювати цю інформацію та долучитися до розвитку системи громадського здоровя та імунопрофілактики в своїх регіонах.

ГО «Батьки за вакцинацію» закликає Кабінет Міністрів та Міністерство охорони здоров’я й надалі підтримувати напрямок громадського здоров’я та імунопрофілактики в якості одного з пріоритетів своєї діяльності. 

Також закликаємо місцеву владу сприяти розвитку регіональних центрів громадського здоров’я та реалізації Стратегії розвитку імунопрофілактики.

ГО «Батьки за вакцинацію» висловлює готовність й надалі залишатися активними учасниками боротьби за захист населення України від інфекційних хвороб, яким можна запобігти вакцинацією.

Текст відкритого листа

Відкритий лист підтримки

діяльності Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України, спрямованої на розвиток системи громадського здоров’я та реалізації Стратегії розвитку імунопрофілактики

Громадська організація «Батьки за вакцинацію» висловлює підтримку діяльності Уряду та МОЗ України, спрямованої на розвиток системи громадського здоров’я та імунопрофілактики, як її головного пріоритету.

Протягом останніх років в Україні відбулися зміни стратегічного характеру в сфері імунопрофілактики, робочими групами розроблялися проекти документів для подальшого ухвалення. У 2019 році Урядом ухвалено “Стратегію розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року”. Відбулося удосконалення роботи Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ), розробка сучасного положення про НТГЕІ. Затверджені наказом МОЗ зміни до Календаря профілактичних щеплень в Україні та переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень на підставі рекомендацій НТГЕІ. За підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я та при технічному супроводі Центру громадського здоров’я МОЗ України, запроваджено процес 3-річного планування закупівлі вакцин. Продовжено механізм закупівлі вакцин із залученням міжнародних організацій. Спрощено процедури та законодавчо врегульовано перерозподіл вакцин між регіонами. Приватні заклади охорони здоров’я та лікарі ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я України, отримали можливість використовувати вакцини, що придбані за державний кошт. Ці кроки сприяли тому, що за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, у 2019 році в Україні досягнуто найвищих рівнів охоплення профілактичними щепленнями, починаючи з 2013 року. 

ГО «Батьки за вакцинацію» підтримує плани МОЗ на 2020 рік щодо розвитку системи громадського здоров’я, подальшого розвитку Центру громадського здоров’я МОЗ України, створення та розвитку центрів громадського здоров’я в регіонах, створення та підтримки відділів імунопрофілактики у цих Центрах; а також вітає наміри щодо розширення Національного календаря профілактичних щеплень.

На наше переконання, успіхи в розвитку імунопрофілактики стали можливими завдяки співпраці влади, громадських організацій, професійних об’єднань та міжнародних партнерів України.

ГО «Батьки за вакцинацію» закликає Кабінет Міністрів та Міністерство охорони здоров’я й надалі підтримувати напрямок громадського здоров’я та імунопрофілактики в якості одного з пріоритетів своєї діяльності. 

Також закликаємо місцеву владу сприяти розвитку регіональних центрів громадського здоров’я та реалізації Стратегії розвитку імунопрофілактики.

ГО «Батьки за вакцинацію» висловлює готовність й надалі залишатися активними учасниками боротьби за захист населення України від інфекційних хвороб, яким можна запобігти вакцинацією.


Реліз Круглого столу “Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб”

У 2019 році Україна демонструє найвищі показники охоплення профілактичними щепленнями дітей 1 року життя, починаючи з 2013 року. Разом з тим, показник охоплення вакцинацією не нижче 95% все ще залишається амбітною метою. Співпраця між органами виконавчої влади, громадськими та професійними об’єднаннями з залученням міжнародного досвіду забезпечила можливість напрацювати нові підходи до розвитку імунопрофілактики для досягнення кращих результатів. З цією метою у 2019 році Урядом затверджено національну Стратегію з розвитку імунопрофілактики, розробленої за підтримки міжнародних партнерів з Всесвітньої організації охорони здоров’я та Centers for Disease Control and Prevention.

Про це йшлося на круглому столі з питань імунопрофілактики, що відбувся 23 грудня 2019 року в інформаційному агентстві “Укрінформ” та зібрав представників влади, міжнародних партнерів України, громадськості, наукової та лікарської спільноти.

“Зменшення захворюваності населення є однією з цілей Уряду на найближчі 5 років. Імунопрофілактика – це ключовий інструмент для досягнення цієї мети”, – зазначила в своєму виступі Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька. “Імунізація має бути пріоритетом роботи для керівників областей та департаментів охорони здоров’я, – на цьому ми постійно наголошуємо на урядових нарадах”, – підкреслила Зоряна Скалецька.

Вона повідомила, що протягом 2020 року заплановано створення та підтримка відділів імунопрофілактики у регіональних Центрів громадського здоров’я.

“В 2020 році ми налаштовані покращити ситуацію з механізмом “дотримання холодового ланцюга”. Один з перших кроків – зробити аудит для місцевої влади щодо холодильного обладнання. Наявність у закладі обладнання, яке відповідає нормам, буде одним з факторів укладання контрактів з НСЗУ”, – підкреслила міністр Зоряна Скалецька.

Також міністр охорони здоров’я повідомила, що МОЗ проводить економічні розрахунки з метою розширення доступу населення до нових вакцин, зокрема, проти пневмококової інфекції, за кошти державного бюджету.

Якщо на законодавчому рівні не існуватиме адміністративної відповідальності за відмову у вакцинації і кожна людина буде приймати рішення щодо вакцинації себе або своїх дітей на власний розсуд керуючись емоціями і міфами з соціальних мереж, то колективного імунітету в Україні ми ніколи не досягнемо”, – зазначила Лада Булах,  член комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД. Вона повідомила про ініціативу створення міжгалузевої групи з метою переглянути відповідальність за наслідки відмови батьків від вакцинації дітей, захищаючи право дітей на освіту в безпечному середовищі. “Ми можемо подолати імунокеровані інфекції і завершити спалахи поліо, кору і дифтирії в минулому нашої держави.”

“Інформаційна кампанія з імунопрофілактики має бути більш потужною. І тут важлива співпраця різних міністерств – МОЗ, Міносвіти, Мінінформполітики. Про важливість імунопрофілактики мають розповідати в освітніх закладах, щоб підвищувати інформованість учнів та їхніх батьків, а також з екранів телевізорів-у доступному та цікавому форматі. З огляду на вкрай низькі показники охоплення щепленнями, вакцинація має стати пріоритетом дій уряду”, – наголосила Ольга Стефанишина, членкиня комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. 

Андрій Скіпальський, генеральний директор Директорату громадського здоров’я, презентував Стратегію розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року, що була схвалена Урядом 27 листопада 2109 року. Ключовими завданнями Стратегії є 95% рівень охоплення плановими щепленнями, 80% рівень охоплення  тих, хто пропустив планову імунізацію, та створення 25% буферного запасу вакцин.

“Ключовим напрямами розбудови програми імунопрофілактики, які охоплює Стратегія, є нормативні та фінансові передумови, “холодовий ланцюг”, фармакологічний нагляд, освіта та мотивація медиків, комунікація з населенням, надзвичайні ситуації та епіднагляд. Ефективність цього документу залежить від імплементації його в регіонах”, – зазначив Андрій Скіпальський.

Ігор Кузін, в.о. Генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України, оприлюднив актуальні дані охоплення профілактичними щепленнями в Україні. Ці показники серед дітей 1 року життя за 11 місяців 2019 року сягають, відповідно:

73,7% – АКДП-3

84,1% – КПК-1

72,8% – Поліо-3

84,8% – Гепатит В -1.

Ігор Кузін повідомив, що до кінця року очікується досягти охоплення  АКДП (діти 1 року) вище 80%. Також він зазначив, що спалах кору в Україні добігає кінця, і він став досвідом співпраці з місцевою владою, департаментами охорони здоров’я, силовими структурами, тому що  об’єднав відомства та організації, які опікуються цим питанням.

 «За підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я та при технічному супроводі Центру громадського здоров’я було запущено процес трирічного планування закупівлі  вакцин, і саме це дозволяє забезпечити безперервне постачання вакцин на територію України. Подовження механізму закупівель вакцин із залученням міжнародних спеціалізованих організацій дозволив подолати корупцію у закупівлях та ефективно використовувати державні кошти.

 “Ще один важливий крок, який ми зробили в напрямку покращення імунопрофілактики – законодавчо врегульовано перерозподіл вакцин між регіонами, а також  дозволено використовувати вакцини, придбані за кошти Державного бюджету, приватними закладами охорони здоров’я та фізичними особами-підприємцями, які одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, за умови укладення ними, як надавачами медичних послуг, договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров’я України ”,  – сказав Кузін.

“Імунопрофілактика та 95% охоплення щепленнями – це інструмент для досягнення мети, якою є забезпечення здоров’я та благополуччя для населення, для к здоров’я кожної людини протягом її життя”, – підкреслила Вусала Аллахвердієва, технічний спеціаліст, програма “Захворювання, що попереджаються вакцинацією та імунізація”, бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (WHO) в Україні. Вона зазначила, що більшість заходів для досягнення цієї мети відбувається на рівні суспільства. “Здоров’я має бути частиною усіх політик”, – резюмувала Др. Вусала Аллахвердієва.

В своєму виступі Віктор Ляшко, експерт за напрямком розбудови системи громадського здоров’я проектного офісу реформ Міністерства охорони здоров’я України, звернув увагу на 10  заходів з вакцинації, запропонованих на Глобальному саміті з вакцинації 12 вересня 2019 року в Брюсселі.

“Україна має нарешті вийти з “червоної лінії” ризиків інфекційних захворювань, які можна попередити вакцинацією. Ми плануємо впровадити механізм підзвітності по 10 тезах, окреслених на Глобальному саміті з вакцинації, як один з інструментів вимірювання процесу ефективності заходів з імунопрофілактики в рамках виконання Стратегії”, – сказав Віктор Ляшко.

Микола Поліщук, професор, в.о. президента Товариства Червоного Хреста України звернув увагу на роль та місце неурядових організацій в профілактиці захворювань, починаючи з боротьби з віспою.

“Червоний Хрест брав участь в координації з ключовими сторонами в момент спалаху кору  в Україні. Ми поширювали просвітницькі матеріали, брали участь у виступах в ЗМІ, в інформаційних акціях. Товариство Червоного Хреста готово й надалі співпрацювати в напрямку попередження інфекційних хвороб”, – підсумував Микола Поліщук.

Світлана Неринова, начальник відділу дошкільної освіти директорату дошкільної та шкільної освіти МОН, зазначила, що Міністерство освіти і науки підтримує заходи, спрямовані на імунізацію дітей.

“Сьогодні не всі батьки хочуть щепити дітей. Потрібно розширювати проведення кампанії для роз’ясненню серед закладів освіти, запрошувати лікарів, які б пояснили батькам необхідність та наслідки. МОЗ повинно взяти на себе відповідальність та визначитися стосовно врегулювання питання щодо дітей, які нещепленими відвідують заклади”, – сказала Світлана Неринова.

Колегу підтримала Олена Ішутіна, головний спеціаліст директорату дошкільної та шкільної освіти, яка додала про необхідність внесення змін в нормативну базу щодо довідок.

“Кожен відвойований відсоток вакцинованих буде коштувати дорожче з точки зору зусиль, які мають докласти сторони для досягнення мети,  – зазначив Андрій Славуцький, керівник програми з питань здоров’я, харчування та ВІЛ/СНІД Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (UNICEF) в Україні. – “Навіть коли Україна досягне рівня 95% в середньому по країні, треба розуміти, що це означає, що в багатьох регіонах цей показник буде значно нижче. І там потрібно сконцентрувати всі зусилля з підвищення імунітету дітей до рівня, при якому буде неможлива епідемічна передача інфекції”

Умід Шарапов, доктор медичних наук, епідеміолог відділу глобальної імунізації Центру глобального здоров’я та Центру з контролю та профілактики захворювань, Атланта, США, відзначив важливість тренінгів на тему вакцинації, які проводяться урядовими, громадськими та міжнародними організаціями для батьків та лікарів.

“Підвищення рівнів охоплення щепленнями свідчить про наявність в Україні політичної волі в цьому питанні”, – підкреслив Умід Шарапов. Він додав, що взаємодія з освітою є умовою успішнос і програм імунізації.

“Ротарі Інтернешнл є одним з ініціаторів програми з викорінення поліомієліту. Спільна робота дає результат, але він ще не є таким, яким хочемо бачити. Тому Ротарі має намір продовжити боротьбу”, сказав Сергій Завадський, представник Ротарі Інтернешнл, Паст-Губернатор Дистрикту 2232 (Україна-Білорусь), голова ротарійського Національного комітету Поліо Плюс в Україні.

“В Україні працює  більше 50 Ротарі клубів, які об’єднують близько 1000 людей в різних регіонах, тому ми активно підтримуємо роботу в напрямку імунопрофілактики на місцях”, – резюмував Сергій Завадський.

Олена Лукашевич, директор Київського міського центру громадського здоров’я підкреслила, що завдання громадського здоров’я – не лише нагадати про відповідальність, але й долучити тих, кому бракує знань. Вона наголосила на важливості підтримки вакцинації власним прикладом. «Київський міський голова Віталій Кличко, який є головою асоціації мерів міст України, влітку власним прикладом дав старт кампанії з вакцинації проти дифтерії, яку підтримали мери інших міст», – сказала Олена Лукашевич.

Алла Волоха, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, звернула увагу на роль лікарів у ставленні населення до вакцинопрофілактики.

“З метою поповнення знань лікарів щодо імунопрофілактики інфекційних хвороб співробітниками кафедри був розроблений навчально-методичний посібник “Імунопрофілактика інфекційних хвороб”, виданий минулого року і перевиданий цього року. Майже всі примірники вже блискавично розійшлись серед медичної спільноти. Планується створення он-лайн доступу до електронного варіанту цього посібника для всіх медичних працівників, які потребують інформації про імунопрофілактику. Велика увага в ньому також приділена удосконаленню комунікаційної політики для ефективного проведення імунопрофілактики”, – сказала Алла Волоха.

Ідея порятунку дитячого життя – це ідея, яка не може мати противників”, – зазначила Марина Маменко, доктор медичних наук, декан педіатричного факультету НМПАО імені П.Л. Шупика, голова правління Української Академії Педіатричних спеціальностей. – “Наведу приклад Чорногорії, яка за 5 років підняла рівень охоплення щепленнями з 36% до 96% завдяки потужній інформаційній кампанії з залученням духовних лідерів, відомих людей та лідерів думок”. Марина Маменко підкреслила, що, на жаль, серед викладачів медичних вузів та лікарів є противники вакцинації, і з цим явищем треба боротися.

“Всеукраїнськаа асоціація дитячої імунології активно долучилася до розповсюдження посібників “Імунопрофілактика інфекційних хвороб“. Освіта стосується не лише освітян, але медичних працівників. Відмовляють від щеплень іноді і самі лікарі та викладачі, тому треба проводити роботу в цьому напрямку”, – продовжив тему Юрій Степановський, кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації дитячої імунології. Він закликав державу долучитися до соціальної реклами вакцинації, надати квоти, щоб охопити цією інформаційною кампанією широкі верстви населення.

Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГО “Батьки за вакцинацію”, представник Об’єднання “Коаліція за вакцинацію”, презентував звіт Коаліції про роботу організацій-членів Коаліції.

“Зараз об’єднання налічує 48 членів. Це урядові та громадські організації, які об’єднують батьків, лікарів, студентів медичних спеціальностей, це заклади охорони здоров’я, лікарі-підприємці, організації, що діють в галузі охорони здоров’я. Протягом попередніх років наші організації проводили активну пропаганду вакцинації, і ми готові надалі допомагати державі в розвитку імунопрофілактики”, – сказав Тимофій Бадіков.

Також він додав, що громадськість дуже чекає на ухвалення закону про громадське здоров’я, який має підсилити регіональні можливості. Завдяки сильним регіональним центрам громадського здоров’я розвиток імунопрофілактики буде покращено, – підсумував Тимофій Бадіков.

Він запропонував учасникам круглого столу ухвалити Резолюцію заходу.

“Сподіваюсь, що резолюція стане дороговказом для всіх сторін, причетних до розвитку імунопрофілактики в Україні та захисту населення від інфекційних хвороб”,  – наголосив Тимофій Бадіков.

Учасники круглого столу “Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 рокуухвалили Резолюцію. Ознайомитися з нею можна за посиланням.

Організатори: “Бюро ВООЗ в Україні”; Об’єднання “Коаліція за вакцинацію”.

Довідково:

Досягнення України на шляху розвиток імунопрофілактики

У 2019 році продовжено механізм закупівель вакцин через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), який дозволив подолати корупцію у закупівлях та ефективно використовувати кошти. Прозорий процес закупівель дозволяє заощаджувати до 40% бюджетних коштів і купувати ще більше необхідних ліків, у т.ч. вакцин

Дозволено на законодавчому рівні перерозподіляти між регіонами вакцини закуплені за бюджетні кошти без додаткового отримання дозволу на рівні Міністерства охорони здоров’я

У 2018 році за підтримки ВООЗ Міністерством було запущено процес трирічного планування закупівлі вакцин, що дозволяє забезпечити безперебійне постачання вакцин на територію країни, «закриває» прогалини в імунізації (саме такі практики мають місце у країнах  Європейського регіону та більшості розвинутих країн світу. Ці ініціативи було запроваджено МОЗ і Центром, посилаючись на такі практики, керуючись рекомендаціями ВООЗ саме для забезпечення зростання рівня охоплення щепленнями, сталості національної програми імунізації, рівного доступу населення до послуги з вакцинації, незалежно від економічного та соціального статусу.

МОЗ України спільно з ЦГЗ було започаткувало та налагодило роботу Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ) – дієвий національний інструмент для прийняття науково обґрунтованих рекомендацій для країни з питань імунопрофілактики.

Оптимізовано Календар профілактичних щеплень в Україні та оновлено перелік протипоказань відповідно до сучасних доказових рекомендацій, затверджено Методику розрахунку потреби в медичних імунобіологічних препаратах (вакцинах) та медичних виробах, які використовуються для профілактичних щеплень, та Порядку визначення потреби в медичних імунобіологічних препаратах(вакцинах) та медичних виробах, які використовуються для профілактичних щеплень.

Дозволено використовувати медичні імунобіологічні препарати придбані за кошти Державного бюджету приватними закладами охорони здоров’я та фізичними особами-підприємцями, які одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, за умови укладення ними, як надавачами медичних послуг, договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров’я України.

Затверджено зміни до «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», яким спрощені вимоги до місць проведення щеплень. Інновація чітко регламентує вимоги безпеки які відповідають сучасним нормам.

Спалах кору добігає свого кінця і можна стверджувати, що інформація про спалах і відповідь на нього була достовірною і доступною для громадськості та ЗМІ щотижня, відповідь на спалах стала досвідом співпраці з місцевою владою, ДОЗами, ДОНами, силовими структурами, інше

За підтримки міжнародних партнерів з ВООЗ, американського CDC розроблено, а Урядом затверджено національну Стратегію розвитку  імунопрофілактики

Центром щотижнево готується «Тижневий звіт про ризики у сфері громадського здоров’я», в якому, зокрема, надається оперативна інформація про стан захворюваності на вакцинокеровані інфекції

Запущено принципово новий формат епіднагляду за грипом і цього року щеплено від грипу на 40 тис українців більше ніж за увесь сезон 2018-2019

Досвід щорічних круглих столів з грипу, які проводяться в такому ж форматі як зараз, також має позитивний вплив на покращення нагляду за цим захворюванням і зростанням охоплення вакцинацією, наближенням послуги з вакцинації від грипу, налагоджено та пришвидшено процедуру отримання вакцин від грипу аптечною мережею.

Реальні зміни для покращення послуги з вакцинації – можливі!

23 грудня 2019 р.


Резолюція круглого столу “Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб”

 

23 грудня 2019 року в м. Києві відбувся круглий стіл, присвячений питанням імунопрофілактики.

У заході взяли участь: Зоряна Скалецька, міністр охорони здоров’я; Лада Булах, член комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД; Ольга Стефанишина – член комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування; Андрій Скіпальський, генеральний директор Директорату громадського здоров’я; Ігор Кузін, в.о.генерального Директора Центру громадського здоров’я МОЗ України; Олена Лукашевич, директор Київського міського центру громадського здоров’я; Др. Вусала Аллахвердієва, технічний спеціаліст, програма “Захворювання, що попереджаються вакцинацією та імунізація”, Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (WHO) в Україні; Андрій Славуцький, керівник програми з питань здоров’я, харчування та ВІЛ/СНІД Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (UNICEF) в Україні; Умід Шарапов, доктор медичних наук, епідеміолог відділу глобальної імунізації Центру глобального здоров’я та Центру з контролю та профілактики захворювань, Атланта, США; Микола Поліщук, професор, в.о. президента Товариства Червоного Хреста України; Сергій Завадський, представник Ротарі Інтернешнл, Паст-Губернатор Дистрикту 2232 (Україна-Білорусь), голова ротарійського Національного комітету Поліо Плюс в Україні; Алла Волоха, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика; Марина Маменко, доктор медичних наук, декан педіатричного факультету НМПАО імені П.Л. Шупика, голова правління Української Академії Педіатричних спеціальностей; Юрій Степановський, кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації дитячої імунології; Віктор Ляшко, експерт за напрямком розбудови системи громадського здоров’я проектного офісу реформ Міністерства охорони здоров’я України; Світлана Неринова – начальник відділу дошкільної освіти директорату дошкільної та шкільної освіти МОН; Олена Ішутіна, головний спеціаліст директорату дошкільної та шкільної освіти МОН; Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГО “Батьки за вакцинацию”, представник Об’єднання “Коаліція за вакцинацію”.

Учасники круглого столу з питань імунопрофілактики,

досягли згоди щодо наступних кроків:

Для підтримки пріоритету, покращення координації та співробітництва в рамках виконання Стратегії розвитку імунізації та Плану:

 1. Всім учасникам докласти максимум зусиль для досягнення цілей, визначених в Стратегії розвитку імунопрофілактики.
 2. Уряду забезпечити 100% фінансування на забезпечення потреби в профілактичних щепленнях та у забезпеченні заходів з імунопрофілактики.
 3. Забезпечити всеохоплюючий доступ населення до ефективних, безпечних та економічно обгрунтованих заходів з імунопрофілактики.
 4. Сприяти розвитку регіональних центрів громадського здоров’я та створення у їх складі відділів імунізації з метою забезпечення необхідного управлінського та технічного потенціалу для реалізації національної Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на місцевому рівні, розробки та затвердження стратегії на регіональному рівні.
 5. Створити механізм координації та налагодження сталої співпраці між органами виконавчої влади, закладами охорони здоров’я, професійними об’єднаннями та представниками громадянського суспільства, залученими до здійснення заходів з імунопрофілактики, а також громадами на місцях.

Для забезпечення необхідного технічного потенціалу для виконання Стратегії розвитку імунізації та Плану:

 1. Рекомендувати Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству освіти і науки України, Центру громадського здоров’я МОЗ України:
 • посилити роботу для забезпечення безпечного середовища для дітей в закладах освіти шляхом посилення моніторингу вакцинального статусу дітей і сприяння проведенню заходів з вакцинації серед дітей, нещеплених відповідно до віку;
 • удосконалити освітні програми з питань імунопрофілактики в закладах освіти, що здійснюють підготовку у сфері охорони здоров’я, для розширення і оновлення розділів з імунології та інфекційних хвороб відповідно до сучасної доказової бази і статистичних даних, запровадження підходів до навчання медичних працівників на робочому місці;
 • забезпечити проведення заходів для медичних працівників з метою роз’яснення змін та доповнень до законодавчої бази, що стосується здійснення імунопрофілактики та мотивації щодо їх дотримання;
 • налагодити та підтримувати роботу з освітянами, з метою залучення навчальних закладів до популяризації імунопрофілактики;
 • ініціювати та впровадити інформаційні кампанії з метою поширення інформації про імунопрофілактику та сприяння прихильності до вакцинації населення, використовуючи та масштабуючи досвід громадських та міжнародних організацій, діяльність яких пов’язана з охороною здоров’я. Такими заходами можуть бути тематичні уроки в навчальних закладах, конкурси, флешмоби, зустрічі для батьків, вуличні заходи та інші кейси комунікації з населенням та медичною спільнотою, щодо яких вже є успішний досвід реалізації;
 • створити робочу групу, щодо імплементації, комунікації та підтримки питань імунопрофілактики в eHealth. Забезпечити можливість інтеграції інформаційних рішень у сфері  імунізації в електронну платформу eHealth в Україні, які передбачають такі функціональні компоненти: електронний реєстр щеплень, реєстрація щеплень, отримання вакцинального статусу, можливість оптимізації національного календаря щеплень, реєстрацію відмов та протипоказань, звітування щодо охоплення вакцинацією тощо. Пріоритетність  впровадження напрямку імунопрофілактики в електронній системі охорони здоров’я надасть можливість удосконалити облік використання вакцин і рівнів охоплення щепленнями шляхом покращення якості даних та проведення більш комплексного аналізу статусу та своєчасності охоплення вакцинацією в окремих вікових групах, планової та додаткової імунізації та ефективного розподілу вакцин;
 • позиціонувати та просувати тему вакцинопрофілактики як невід’ємної складової здорового способу життя;
 • для зміцнення інституційної спроможності системи громадського здоров’я на національному та регіональному рівні, в тому числі, для заходів, що передбачають реалізацію Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року, заручитися сталою підтримкою міжнародних партнерів, зокрема, фінансовою;
 • рекомендувати МНС та МОЗ розглянути можливість внести зміни в спільний наказ 03.04.2018  № 275/600, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2018 р. за № 479/31931 “Про затвердження Інструкції щодо організації взаємодії між Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Міністерством охорони здоров’я України в разі виникнення надзвичайних ситуацій” відповідно до Стратегії, а саме розробити порядок оперативного реагування на надзвичайні події, що виникли внаслідок спалаху інфекційних захворювань.
 1. Для розвитку імунопрофілактики та захисту населення від вакцинокерованих інфекційних хвороб потрібно удосконалити законодавство. Зокрема, ухвалити та імплементувати Закон України “Про систему громадського здоров’я”, який:
 • визначає імунопрофілактику одним з напрямків проведення епідеміологічного нагляду;
 • зобов’язує державу забезпечувати регулювання та реалізацію відповідних заходів імунопрофілактики, у тому числі профілактичних щеплень відповідно до календаря щеплень;
 • визначає, що медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, повинні мати відповідну підготовку з питань їх проведення та зобов’язані надати об’єктивну інформацію особам, яким проводиться щеплення, або їх законним представникам, про ефективність профілактичних щеплень, ризики для здоров’я від інфекційних хвороб, про можливі несприятливі події після імунізації (НППІ) та рекомендації щодо їх усунення;
 • визначає, що відомості про профілактичні щеплення, НППІ та про відмову від обов’язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку і вносяться до відповідних медичних документів. Медичні протипоказання, порядок проведення профілактичних щеплень та реєстрації НППІ встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
 • передбачає утворення регіональних центрів громадського здоров’я, які на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць здійснюють заходи, спрямовані на зміцнення здоров’я населення, проведення епідеміологічного нагляду, здійснення профілактики хвороб, зокрема, шляхом імунопрофілактики, заходів боротьби з епідеміями та виконання інших завдань в межах реалізації оперативних функцій громадського здоров’я.
 1. Рекомендувати Національній службі здоров’я України запровадити механізм врахування показників охоплення профілактичними щепленнями серед задекларованих пацієнтів в якості індикатора роботи лікарів первинної ланки.
 2. Особливу увагу необхідно приділити взаємодії ЦГЗ та ДП “Електронне здоров’я”, з питання вакцинації як першочергового завдання для електронної системи охорони здоров’я.
 3. Для більш широкого залучення до питань профілактики і імунізації необхідно створити мотиваційні умови (для бізнесу, лікарів, донорів, ГО і інших зацікавлених сторін) для розвитку електронних сервісів та інструментів (в тому числі, персонально для громадянина), що можуть допомогти в популяризації і підтримці імунопрофілактики та забезпечити рівні можливості в отриманні відповідних послуг.
 4. З метою оптимізації реалізації програм імунопрофілактики доцільно спростити механізми отримання вакцин лікарями-ФОП первинної ланки, які співпрацюють з НСЗУ, зокрема, розробити  чіткий алгоритм розподілу вакцин для провайдерів послуг, незалежно від форми власності.
 5. Для збільшення показника охоплення щепленнями серед незадекларованого контингенту населення, доцільно розробити програму, спрямовану на роз’яснення і спрощення доступу цих людей до отримання профілактичних щеплень.

Для забезпечення незалежного моніторингу та оцінки виконання Стратегії розвитку імунізації та Плану:

 1. Забезпечити стале функціонування систем моніторингу та оцінки процесу, ефективності заходів з імунопрофілактики зазначених в рамках виконання Стратегії.
 2. Об’єднати зусилля в напрямку оптимізації і забезпечення сталості функціонування систем моніторингу та оцінки процесу, ефективності заходів з імунопрофілактики, що передбачає:
 • удосконалення систем моніторингу виконання охоплення вакцинацією та епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами, яким можна запобігти вакцинацією;
 • удосконалення процедур щодо виявлення, розслідування, систематичного обліку та звітності, щодо випадків несприятливих подій після імунізації та ефективної комунікації з питань безпеки вакцин для попередження кризи;
 • забезпечення координації між державним і приватним секторами щодо заходів з імунопрофілактики;
 • впровадження в практику планування комунікаційної роботи результатів моніторингу громадської думки щодо імунопрофілактики;
 • забезпечення впровадження моніторингу холодового ланцюга та управління запасами на всіх етапах переміщення медичних імунобіологічних препаратів від підприємства-виробника до споживача.
 1. Підтримати спільний проект Об’єднання “Коаліція за вакцинацію” в підтримку моніторингу кроків імунопрофілактики, спрямованих на впровадження заходів з вакцинації, запропонованих на Глобальному саміті з вакцинації 12 вересня 2019 року в Брюсселі, та досягнення цільових показників охоплення імунопрофілактикою як один з інструментів вимірювання процесу, ефективності заходів з імунопрофілактики.

Круглий стіл з питань імунопрофілактики відбувся за ініціативою бюро ВООЗ в Україні та об’єднання “Коаліція за вакцинацію”.

Виконання зазначених кроків сприяє формуванню та реалізації ефективної державної політики, спрямованої на зміцнення здоров’я, попередження захворювань, продовження активного та працездатного віку та заохочення громадян до здорового способу життя шляхом об’єднаних зусиль усього суспільства.