Рекомендовані щеплення – вакцинальний квест для українців

Вакцинація дедалі більше стає свідомим вибором українців. Більше батьків прагнуть захистити своїх дітей не лише обов’язковими, але й рекомендованими щепленнями. Наприклад, від грипу, вітрянки, пневмококової інфекції тощо. Ця тенденція тішить. Адже це означає, що зростає усвідомлене ставлення українців до імунопрофілактики, а відповідальність за здоров’я родини набуває іншої якості.

Втім, у діжці меду є величезна ложка дьогтю. Часто на шляху до рекомендованого щеплення батькам доводиться пройти квест, що починається з пошуку вакцини та продовжується цілою низкою перешкод.

ГО «Батьки за вакцинацію» дослідила проблеми, пов’язані з «недержавними» вакцинами, з якими найчастіше стикаються дистриб’ютори, медзаклади, аптеки та пацієнти.

Попит перевищує пропозицію

Протягом останнього десятиліття тема вакцинації в Україні стикалася з недовірою батьків. Припускаємо, на тлі загального низького рівня вакцинації виробники вакцин не розглядали нашу країну в якості повноцінного ринку. Вакцина – це не той товар, що може чекати на покупця на складі. Її потрібно замовляти на роки вперед. Однак щоб це зробити, і виробникам, і дистриб’юторам треба розуміти попит, фінансові та інші ризики.

Сьогодні ситуація змінилася на краще. Зростає довіра до обов’язкових щеплень та зацікавленість у рекомендованих щепленнях. Без перебільшень, велика заслуга в цьому Ротарі в Україні, ГО «Батьки за вакцинацію» та Агентам змін з вакцинації, які протягом чотирьох років проводять колосальну просвітницьку роботу. Сучасні пацієнти вже не обмежуються обов’язковими щепленнями, а хочуть скористатися правом купити додаткову вакцину самостійно. Однак перешкодою стає відсутність бажаної вакцини. Те, що для пацієнта означає «немає вакцини», для дистриб’юторів та закладів є цілою низкою питань та проблем.

Основними проблемами дистриб’юторів вакцин є:

 1. Незрозумілий механізм розподілу вакцин виробниками. Зокрема, у низці міст вакцини в аптеках систематично відсутні. Спостерігається нерівномірне покриття аптечних мереж.
 2. В аптеках та аптечних мережах, що продають вакцини, не проводився аудит щодо належного дотримання холодового ланцюга. Немає чіткого розуміння, чи достатньо в аптеках холодильників, щоб розмістити всі вакцини. Що відбувається, якщо в аптеці вимикається світло тощо. Немає реєстру аптек, які відповідають умовам зберігання вакцин.
 3. Відсутність чіткої інформації про терміни прибуття вакцин на ринок, їх кількість та ціну.
 4. Чи мають ліцензію Інтернет-аптеки, що торгують вакцинами?

Нестабільність та непередбачуваність поставок в Україну вакцин також є однією з головних питань аптек та приватних медичних закладів, що надають послугу вакцинації. Найпоширенішими проблемами для них є наступні:

 1. Хто та як часто перевіряє дистриб’юторів з точки зору дотримання холодового ланцюга?
 2. Проблеми з комунікацією, спричинені менеджерами дистриб’юторів. Приклад:
  незважаючи на попередньо подану клінікою заявку вакцину продають тому, хто перший подзвонив.
 3. Наявність вакцин: попит значно перевищує пропозицію.
 4. Тривалий процес перереєстрації вакцин, затримки в поставках.
 5. Монополія дистриб‘юторів вакцин.

Батьки за вакцинацію

В той час, як одні батьки вагаються, чи вести дитину на обов’язкове безкоштовне щеплення в сусідню поліклінику, інші ладні їхати за вакцинами в інші країни, викладаючи за них власні чималі кошти.

Саме так роблять деякі батьки-учасники Фейсбук-групи «Вакцинація: питання та відповіді». На сьогодні група налічує більше 71 тис. учасників, яких ми попросили розповісти, з чим вони стикнулися, коли робили рекомендовані щеплення дітям та собі. Таке ж питання ми поставили й Агентам змін з вакцинації, багато з яких – лікарі, і щеплення є їх повсякденною діяльністю.

Дефіцит бажаних вакцин та їх велика вартість – не єдині проблеми українських батьків. Щоб зробити «комерційне» щеплення, батькам часто доводиться місяцями полювати на вакцину в аптеці. Потім в термобоксі везти її в поліклінику через все місто, переживаючи за збереження холодового ланцюга. При цьому треба не проґавити час прийому лікаря та час роботи кабінету щеплень. А там ще не напоротися на відмову щеплювати – через хибний протипоказ або тому, що вакцина «стороння». Бажано при цьому не підхопити в полікліниці збудників інфекційних хвороб.

Та навіть, якщо ви вирішили зробити щеплення в приватній клініці, це не означає, що вам це вдасться. По-перше, вакцини може не бути, а по-друге, вам можуть відмовити через міфічний протипоказ.

Лікар первинки, що володіє інформацією про рекомендовані вакцини, розповідає про них батькам, чітко знає інтервали між ними та не вигадує протипоказів – це лікар на вагу золота. Таких лікарів все більше в Україні. Однак, нажаль, не є рідкістю обмежені знання медичних працівників про рекомендовані вакцини, в тому числі про планування графіку щеплень та техніку введення. Додайте хибні протипокази, перекладання відповідальності «робити/не робити» щеплення на батьків, порушення Наказу МОЗ, яким регламентуються інтервал між вакцинами.

Головний висновок: попит на рекомендовані вакцини в Україні є – має бути і пропозиція.

Діти та дорослі українці мають право бути захищеними від хвороб, які можна попередити рекомендованими щепленнями. Для людей з хронічними захворюваннями це життєво важливе питання.

Тому ГО «Батьки за вакцинацію» буде звертатися до виробників та дистриб’юторів вакцин, до Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, Національної служби здоров’я України, Державного експертного центру, Держлікслужби та всіх причетних до вирішення цього питання. Одним з перших кроків стане круглий стіл, який буде ініційований вже найближчим часом.Прем’єр-міністр Великобританії ініціює кампанію на підтримку вакцинації

Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон ініціює кампанію для протидії дезінформації щодо вакцинації та збільшення охоплення населення щепленнями, повідомляє видання The Independent. Це рішення пов’язано з ростом захворюваності на кір в країні.

Читати далі

Майбутнє – за соціально відповідальним підприємництвом!

Ми раді, що все більше українських підприємців готові співпрацювати з громадськими організаціями для досягнення спільної мети. 21 травня ГО «Батьки за вакцинацію» підписала меморандум про співпрацю з  товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛЮДОР».

ТОВ «Глюдор» — це українська компанія-виробник ударостійких термоконтейнерів необхідного розміру з прогнозованим температурним режимом, які використовуються, зокрема, для безпечного транспортування імунобіологічних препаратів.

Прагнення до безпечної та ефективної вакцинації – те, що нас об’єднує. Метою підписання Меморандуму та нашої подальшої співпраці є:

 • надання достовірної інформації громадянам України щодо вакцинації та належного транспортування вакцини;
 • проведення просвітницької та інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо важливості і необхідності вакцинації та належного транспортування вакцини;
 • підготовка та внесення до органу державної влади України, відповідального за проведення політики у сфері охорони здоров’я, пропозицій щодо посилення контролю за умовами зберігання та транспортування вакцин;
 • забезпечення наявності і доступності вакцин та необхідних систем для їх належного транспортування для всіх громадян України;
 • розвиток спроможності системи охорони здоров’я України щодо проведення програм вакцинації;
 • створення і підтримки освітньої платформи в мережі Інтернет щодо вакцинації та здоров’я дитини;
 • сприяння проведенню наукових розробок і досліджень необхідних систем для належного транспортування вакцини.

Проте самою лише просвітницькою діяльністю керівництво компанії не обмежилося. Ми щиро вдячні йому за рішення перераховувати 5 гривень з кожного проданого продукту на реалізацію головної мети нашої організації: попередження інфекційних хвороб через забезпечення загальної доступності імунізації.

Майбутнє – за соціально відповідальним підприємництвом! Тільки об’єднавши зусилля ми зможемо захистити наших дітей від небезпечних захворювань та попередити нові спалахи вакцинокерованих хвороб. Долучайтеся до нашої діяльності! Якщо Ви чи Ваша компанія бажає підтримати нашу діяльність, пишіть на info@bzv.org.ua


Що робити, якщо Вас вкусила тварина? Все про сказ та його профілактику

Сказ – це смертельно небезпечне захворювання, яким можна заразитись через укус або ослинення інфікованою твариною. На жаль, українці не завжди звертаються за екстреною профілактикою сказу після укусів тварин, чим наражають себе на смертельну небезпеку, адже коли хвороба розвинулася, вилікувати хворого неможливо. На жаль, за останні півроку щонайменше двоє українців померло від сказу в результаті укусів домашніми тваринами. Цих смертей можна було б уникнути, якби люди вчасно звернулися за медичною допомогою. То що ж робити, якщо Вас вкусила будь-яка підозріла тварина (невідома, дика чи навіть Ваш домашній улюбленець, що не має щеплення від сказу)? Спеціально для ГО “Батьки за вакцинацію” лікар-педіатр Ярина Грицак підготувала інформацію про сказ та його екстрену та рутинну профілактику.

Читати далі