Гармонізація рутинної вакцинації в умовах пандемії COVID-19

Рутинна вакцинація в умовах пандемії COVID-19 повинна тривати. В Україні діють рекомендації щодо того, як організувати цей процес безпечно для всіх. Переривання планової вакцинації, навіть на короткий термін, загрожує спалахами небезпечних хвороб. Про це йшла мова на онлайн зустрічі високого рівня «Український тиждень імунізації-2021: рутинна вакцинація в умовах COVID-19», що відбулася 27 квітня 2021 року з нагоди Українського тижня імунізації.

Захід, що відбувся в форматі онлайн круглого столу, зібрав представників держави, громадських організацій, міжнародних партнерів України, медичних працівників, експертів з імунопрофілактики, фахівців освіти, батьків – усіх, від кого так чи інакше залежить здоров’я дітей.

«Вакцини наближають нас до загального охоплення послугами охорони здоров’я, до світу без пандемій, до наших родин і друзів. Важливо підтримувати проведення рутинної вакцинації навіть під час пандемії – кожна дитина має право на здорове дитинство», – зазначив Д-р Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ та Голова Бюро ВООЗ в Україні.

Він також наголосив, що в Україні від початку пандемії COVID-19 кожна п’ята дитина не отримала повністю необхідних щеплень в межах планової імунізації, і ця ситуація потребує термінового вжиття заходів.

«Кожен візит до медзакладу має бути використаний, щоб перевірити, чи не пропустила людина вакцинацію. Робимо акцент для медичних працівників: кожен контакт з вашим пацієнтом повинен розпочатися з того, що ви перевірили карту імунізації. Якщо є пропуск, і візит відбувся – запропонуйте пройти вакцинацію”, – закликав Федір Лапій, Голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ), Голова правління ГО «Батьки за вакцинацію».

Виступаючи на заході, Роман Родина, Генеральний директор ДУ Центр громадського здоров’я МОЗ України, наголосив, що імунопрофілактика – це пріоритет №1 для системи громадського здоров’я. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців, усіх разом та кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в Україні.

«Всі ми знаємо, що в Україні в 2017-2019 роках був спалах кору, який привів до того, що більше 130 тис. осіб захворіло. Однією з причин спалаху було низьке охоплення щепленнями. Кампанія додаткових щеплень та інтенсифікація планової вакцинації дали свої результати. 230 випадків кору було зареєстровано в Україні в 2020 році. Ми майже досягли 95% рівня вакцинації КПК у 2017 -2019 році, але менше було охоплення у 2020 році.

Враховуючи прогнози Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), якщо у нас будуть рівні охоплення менше запланованих в Стратегії імунопрофілактики (95% в Україні, і не менше 90% в регіонах), то країні може загрожувати новий спалах кору, аналогічний тому, який був у 2017-2019 році», – зазначив Роман Родина.

Вусала Аллахвердієва, Технічний спеціаліст, програма “Захворювання, що попереджаються вакцинацією та імунізація”, бюро ВООЗ в Україні, звернула увагу на те, що водночас з вакцинацією проти COVID-19 в групах ризику щодо захворювання, неможна допустити ризиків з боку інших вакцинокерованих хвороб:

“Зараз ми проводимо вакцинацію проти пандемії COVID-19 в групах, які мають високі ризики щодо коронавірусу. Діти і підлітки до цих груп не належать. Важливо пам’ятати, що ми не можемо, в той самий час допустити, щоб серед дітей і підлітків почалися спалахи вакцинокерованих захворювань. Тому що, безумовно, це одразу позначиться на їх дорослому оточенні. Щойно почнеться спалах захворювання серед дітей, ці захворювання дуже швидко перейдуть на дорослих”.

Розповідаючи про хід вакцинації від COVID-19 в Україні, Марія Карчевич, генеральний директор Директорату розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров’я, МОЗ України, повідомила, що нещодавно МОЗ відкрило можливість для організованих колективів з кількістю бажаючих від 50 осіб записуватися на вакцинацію від COVID-19 через контакт-центр. Керівник чи представник організації подає свій колектив до списку на вакцинацію. Коли в Україні буде наявна достатня кількість вакцин, до них здійснюватимуть виїзд мобільні бригади. Протягом декількох днів записалося більше 260 колективів.

Експерти Коаліції за вакцинацію Тетяна Новак і Євгеній Гречуха представили результати соціологічного дослідження щодо вакцинації серед трьох груп населення: працівників освітньої сфери, медиків і батьків. Дослідження було проведено напередодні Українського тижня імунізації-2021 за ініціативою ГО «Батьки за вакцинацію».

Так, майже 70% освітян усвідомлюють, що вакцинація від інфекційних хвороб є важливим. Однак лише 37% готові вакцинуватися від COVID-19.

Дослідження серед медичних працівників свідчить, що 87% з них усвідомлюють необхідність продовжувати вакцинацію згідно з календарем щеплень в часи пандемії. Разом з тим, 4% медпрацівників вважають, що пандемія є перешкодою для рутинної вакцинації. 44% медиків, що взяли участь в опитуванні, вже отримали щеплення від COVID-19, а 39% збираються це зробити.

87% батьків вакцинують своїх дітей, – показали результати дослідження. Поширеними причинами відмови вакцинувати дітей батьки називають сумніви щодо якості вакцини, безпеку вакцин, наявність супутніх хвороб.

«Результати опитування фахівців освітньої та медичної сфер, а також, батьків, показують, що прихильність до щеплень зростає, але уся дезінформація щодо вакцинації, яка зараз заповнює інформаційний простір, може призвести до глобальних проблем в питаннях поширення вакцинкерованих інфекцій. Тому, на сьогодні, є потреба в проведенні досліджень з репрезентативною на усю країну вибіркою, для впровадження ефективних інтервенцій.

Спільними зусиллями ми маємо покращувати обізнаність громади, і переконана, що нам вдасться підвищити рівень охоплення щепленнями та довіру до щеплень загалом, завдяки тому, що люди більше знатимуть і розумітимуть процеси, пов’язані із імунізацією», – констатує Тетяна Новак.

Як наголосив під час заходу Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГО «Батьки за вакцинацію», організація більше 5 років допомагає батькам розібратися у тому, які щеплення треба робити:

«Проводимо постійну роз’яснювальну роботу, розвіюємо міфи про вакцинацію, яких дуже багато. Завдання влади, громадськості і міжнародних партнерів – не шукати, на кого можна покласти відповідальність щодо питань вакцинації. Ні, ці питання – до усіх нас. Регіони мають взяти до уваги успішний досвід гармонізації планової вакцинації, та брати на себе відповідальність».

«Спротив вакцинації – це дуже небезпечна річ, яка призводить до серйозних негативних наслідків», – наголосив Сергій Горбачов, Освітній омбудсмен України, коментуючи результати дослідження.

«Рішення Верховного суду України щодо законності відсторонення від занять у школі дітей, які без медичних показань не отримали щеплення відповідно графіку, та рішення Європейського суду з прав людини, який визнав пріоритет суспільного інтересу і право держави забезпечити захист громадян через вчасну імунізацію – це важливі і чітко сформульовані позиції щодо законності вакцинації в навчальному процесі, яка забезпечує захист громадського здоров’я», – зазначив Освітній омбудсмен України.

Боротьба з поширенням поліомієліту в світі – один з яскравих прикладів того, як працюють вакцини. «Саме вакцинація є засобом, завдяки якому ми знаходимось наприкінці цієї боротьби», – зазначив Сергій Завадський, Голова Національного комітету Поліо Плюс (Ротарі в Україні). Боротьба за викорінення поліомієліту є основною ініціативою міжнародної громадської організації Ротарі, до якої долучилися ВООЗ, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та інші партнери.

«У 2020 році ми маємо лише 2 випадки вірусу дикого поліомієліту в світі. Безумовно, певну роль зіграло і додаткове дистанціювання й використання засобів гігієни протягом останнього року. Можете собі уявити, наскільки близько ми знаходимося до викорінення цієї небезпечної хвороби! Завдяки вакцинації багато людей в Україні вже забули, що таке поліомієліт», – наголосив Сергій Завадський.

Про ініціативи “ГО “Батьки за вакцинацію” та партнерів, спрямовані на гармонізацію проведення рутинної вакцинації і вакцинації від COVID-19, також розповіла Ірина Волошина, сімейна лікарка, д.м.н., професор, член Правління “Академія Сімейної Медицини України”, член правління ГО «Батьки за вакцинацію».

Вона зазначила, що завдяки МФ “Відродження” оновлено Довідник “Відповіді на складні запитання батьків про вакцинацію”. Також у співпраці з партнерами створено збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19» для медичних працівників та пацієнтів. Наразі цей збірник доступний для користування на сайті ЦГЗ, і незабаром очікуємо друк паперових видань і поширення у регіонах України.

Ще один здобуток – створення об’єднаного календаря обов’язкових та рекомендованих щеплень. Це зручний інструмент як для медичних працівників, так і для батьків, для користування й розуміння, який обсяг щеплень і коли потрібно робити кожному.

Просвітницькими вебинарами ГО “Батьки за вакцинацію” охопила понад 100 тис. громадян України. Це були і освітні проекти, і вебінари за участі МОЗ, ЦГЗ, освітян, Освітнього омбудсмена, представників зовнішнього незалежного тестування. У співпраці з “Твій сімейний лікар” було записано блок коротких інформативних передач, які незабаром будуть транслюватися на Суспільному телебаченні і є в вільному доступі на Youtube.

«Дуже сподіваємося, що наші меседжі будуть почуті громадянами», – резюмувала Ірина Волошина.

Захід «Український тиждень імунізації-2021: рутинна вакцинація в умовах COVID-19» проведений ВООЗ спільно з ГО «Батьки за вакцинацію» та за підтримки МОЗ і ЄС. Ця зустріч була спрямована на підвищення обізнаності про важливість імунізації для запобігання захворюванням і захисту життя та на гармонізацію проведення планової вакцинації і вакцинації від COVID-19, щоб забезпечити розширення переваг вакцинації на все відповідне населення.

Запис заходу за посиланням: https://youtu.be/sr42rt-n-uU

Вам також буде цікаво: