Аліна Дашкевич: «Ціна вакцини від грипу – 100-200 грн, на лікування від цієї хвороби піде до 1000 грн»

Ні для кого не секрет, що саме на осінньо-зимовий період припадає більшість випадків такої неприємної, а часто й небезпечної хвороби, як грип. Тож уже зараз час подумати про свій можливий захист від інфекції. Про вакцинацію як профілактичний засіб від традиційної хвороби холодної пори року розказала обласний тренер ЮНІСЕФ Чернівецької області з питань вакцинації та дитячий імунолог Аліна Дашкевич.

Коли найкраще проводити профілактичні щеплення від грипу?

Найбільш правильно зробити щеплення у жовтні-листопаді, ще до початку епідеміологічного сезону. Адже захисні антитіла починають формуватися приблизно через 2 тижні після вакцинації, що забезпечує тривалість захисту людини від інфекції на 6-12 місяців. Щеплення є сенс проводити  впродовж  всього періоду з жовтня до травня.

Яким чином можна говорити про ефективність щеплень, якщо вірусів та штамів грипу існує так багато?

Загальновідомо, що віруси грипу дуже схильні до мутацій, але найбільш поширені типи вірусів грипу наступні: A(H1N1)-Каліфорнія, H3N2-Вікторія та H2N2-Массачусетс. Щорічно Всесвітня організація охорони здоров’я проводить дослідження щодо цих типів та ймовірності їх поширення в епідсезон і вносить оновлення в рекомендації з приводу складу антигрипозних вакцин. Це дозволяє проводити щеплення саме тими препаратами, які будуть найбільш ефективними в цьому році.

Поширена думка, що вакцинація недостатньо ефективна і навіть іноді призводить до зниження опірності організму до інфекцій. Прокоментуйте цю тезу, будь ласка.

Вакцина містить штами вірусу, які повністю інактивовані (ослаблені) і не несуть загрози організму людини. Після введення вакцини починає формуватися імунна відповідь – виробляються захисні антитіла, що дають організму можливість впоратися з вірусом грипу. Проте слід зазначити, що вакцина не дає 100% захисту від грипу, але якщо людина навіть і захворіє, то симптоми захворювання будуть набагато легшими. А головне – не буде таких тяжких ускладнень після перенесеного грипу, як хвороби серця, легень чи навіть смерть.

Як часто необхідно робити щеплення від грипу?

Вакцинацію потрібно проводити кожного року. Впродовж багатьох років я сама щеплююсь проти грипу та щеплюю свою сім’ю, оскільки ми дуже активні люди і не маємо часу на те, щоб хворіти.

Кому показана вакцинація від грипу та які існують реальні протипоказання до неї?

Вакцинуватися проти грипу потрібно практично всім, але все ж існують такі групи ризику, які повинні щепитися першочергово.

лікарМова йде про медичних працівників, вагітних жінок (особливо в другому та третьому триместрах вагітності), дітей від 6 місяців до 5 років, дорослих з хронічними захворюваннями та літніх людей (старше 65 років). У цих людей дуже високий ризик виникнення ускладнень після грипу.

Реальні протипоказання до вакцинації від грипу – це алергічна реакція на курячі яйця, оскільки вакцина культивується всередині курячих яєць, також це період гострих захворювань або загострення хронічних хвороб. Тому перед щепленням потрібно обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем.

Яким чином проводиться вакцинація від грипу дітям? З якого віку рекомендується щеплювати дитину від цієї хвороби?

Щеплювати дітей від грипу рекомендується, починаючи з піврічного віку. Вакцинація дітей від 6 місяців до 3 років проводиться в дозі 0,25 мл одно або дворазово з інтервалом в 1 місяць, дітям від 3 до 8 років – у дозі 0,5 мл одно або дворазово, дітям старше 9-ти років та дорослим – у дозі 0,5 мл одноразово. Місце введення вакцини – дельтовидний м’яз плеча або середня третина стегна.

Вам також буде цікаво: Захищаємося від грипу: де зробити щеплення в Києві?

Які вакцини від сезонного грипу застосовуються в нашій країні та скільки вони будуть коштувати?

Найпоширеніші вакцини проти грипу наступні: ваксігрип (країна-виробник – Франція), люарикс (Бельгія) та інфлувак (Нідерланди). Вакцинація проти грипу не входить в національний календар  щеплень і тому не є безкоштовною.

Придбати вакцину можна в аптечній мережі. Ціни коливаються в межах 100-120 грн. за дозу. Лікування грипу без ускладнень обійдеться в 400-500 грн., а з використанням антибіотиків (лікування ускладнень) – до 1000 грн. Тож навіть з матеріальної точки зору вигода очевидна.

Які допустимі реакції організму на щеплення?

Після вакцинації можливі біль, почервоніння, припухлість в місці ін’єкції. Може бути легкий нежить, слабкість, головний біль. Але всі ці прояви проходять за 1-2 дні без лікування.

Як дізнатися про наявність вакцин проти грипу? Де можна зробити щеплення і чи буде воно безкоштовним?

Про вакцини можна дізнатися в аптечних мережах, а також у дільничних терапевтів та педіатрів. Щепитися можна в будь-якому медичному закладі. Сама процедура вакцинації безкоштовна. На великих підприємствах існує практика щеплення людей у медпунктах. Вакцинація обов’язково проводиться медичними працівниками.

Інтерв’ю брала: Ольга Купріянова

Вам також буде цікаво: