Вакцинація проти поліомієліту як один із пріоритетів громадського здоров’я

24 жовтня 2018 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню боротьби з поліомієлітом.

Участь у заході взяли представники Центру громадського здоров’я МОЗ України, Європейського регіонального бюро ВООЗ, Ротарі Інтернешнл в Україні, ГО «Батьки за Вакцинацію».

Учасники заходу обговорили стан захворюваності з поліо в Україні і світі, шляхи подолання цієї хвороби, рівень охоплення щепленнями, світовий досвід боротьби проти поліомієліту, наслідки поліомієліту на досвіді покоління 50-х років.

Віктор Ляшко, Перший заступник Генерального директора Центру громадського   здоров’я МОЗ України: “У 2002 році Україна отримала від ВООЗ сертифікат як країна, вільна від поліомієліту. Ліків від поліо не існує, але йому можна запобігти – вакцинацією. Щоб підтримувати статус країни, вільної від поліомієліту, та уберегти населення від цієї страшної недуги, необхідно мати обсяг охоплення профілактичними щепленнями проти поліомієліту 95% і вище по країні в цілому.

За 9 місяців поточного року проти поліомієліту вакциновано 47,9% дітей до 1 року, 46,6% дітей віком 18 місяців, 61,9% дітей 6 років та 60,4% віком 14 років. Якщо такі темпи будуть зберігатись до кінця року, то рівень охоплення щепленнями дітей досягне лише 62% при рекомендованому ВООЗ рівні в 95%.

Є 2 типи безпечних та ефективних поліовакцин: оральна (ОПВ) та інактивована (ІПВ). Вони безпечні та ефективні для планової вакцинації, попередження спалаху, або зупинки циркуляції вірусу. Станом на 1 жовтня в Україні більше 1,5 млн доз вакцин проти поліомієліту. Центр громадського здоров’я МОЗ України закликає батьків захистити дітей від поліо та  вчасно вакцинувати їх за графіком, а також надолужити пропущені щеплення”.

Вусала Алахвердієва, спеціаліст із імунізації Європейського регіонального бюро ВООЗ: “У 2018-му році у світі є 8 країн, в тому числі і Україна, з високим рівнем ризику поширення вірусу поліомієліту. Основна проблема в цих країнах – значні прогалини в імунітеті серед населення через низький рівень охоплення вакцинацією від поліомієліту. За рівнем охоплення імунізацією в 2017 році Україна знаходиться на другому місці знизу після Нігерії. Зараз в Україні є достатній запас оральної вакцини проти поліомієліту, щоб закрити прогалини в імунітеті. Існує також достатня кількість інактивованої вакцини проти поліомієліту для охоплення плановою імунізацією всіх дітей у віці до року. Для захисту вашої дитини від поліомієліту та безпеки здоров’я населення країни не пропустіть нагоду своєчасно вакцинувати ваших дітей”.

Сергій Завадський, Губернатор дистрикту Ротарі Інтернешнл в Україні та Білорусі, Голова Національного комітету Поліо Плюс в Україні: “Вже 33 роки Ротарі займається глобальним проектом викорінення поліомієліту у всьому світі. Із 1988 року ми це робимо разом з партнерами (ВООЗ, ЮНІСЕФ, Фонд Біла і Мелінди Гейтс та урядами багатьох країн) в складі Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (The Global Polio Eradication Initiative).

За час спільної роботи рівень захворювання на поліомієліт зменшився на 99.9% і цього року в світі було зареєстровано лише 20 випадків цієї хвороби.

Ми дуже близько до подолання цієї страшної хвороби та викорінення поліо на всій Землі. Закликаємо батьків – подбайте про захист ваших дітей та зробіть свій особистий внесок у повне подолання поліомієліту”.

Федір Лапій, Голова правління ГО «Батьки за вакцинацію», лікар-імунолог, лікар-дитячий інфекціоніст: “Чи відчуває нинішнє покоління українців, що таке поліомієліт, так, як його відчувало покоління 50-х років? Коли поліомієліт у дітей був для батьків реальним страхом, а наслідки перенесеного поліомієліту у вигляді пожиттєвого паралічу можна було спостерігати у сусідської дитини, мати історії серед членів сім’ї, просто зустріти на вулиці. Сьогодні ми можемо радіти, що можемо вести розмову про його викорінення. Це стало можливим, бо інфекція стала вакцин-керованою. Нам лишилося зробити зовсім небагато, щоб згадувати про поліомієліт лише в історичному аспекті, головне – вчасно вакцинуватися. І ми це зробимо – здолаємо поліомієліт разом!”

 

Довідка

Щороку 24 жовтня  відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Дата події була приурочена до дня народження Джонаса Солка – американського епідеміолога та вірусолога, який протягом 1952–1955 років розробив вакцину проти поліомієліту. Ця подія має на меті привернути увагу світової спільноти до захворювання та його наслідків і профілактики за допомогою щеплення.

В 1988 році було створено Глобальну Ініціативу з Ліквідації Поліомієліту, з моменту створення якої число нових випадків захворювання зменшилась більш ніж на 99% завдяки вакцинації.

Тема запобігання поліомієліту є актуальною для України, оскільки наша країна досі залишається в переліку країн, де зберігається ризик спалаху поліомієліту через низький рівень охоплення щепленнями.

Вам також буде цікаво: