На Львівщині новий випадок правця у нещепленої дитини

На Львівщині зареєстровано вже другий випадок правцю цьогоріч, повідомляє Департамент охорони здоров’я Львівської ОДА 10 вересня. 5-річну дитину, що захворіла на правець, доставили до Львівської обласної дитячої лікарні «ОХМАТДИТ» із Городоцького району.

Зі слів лікарів хлопчик поранив ногу заржавілим цвяхом. Саме через цю рану в організм маленького пацієнта потрапив збудник правця. Стан хворого – середньої важкості. Дитина перебуває на лікуванні у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії. Хлопчик, на жаль, не мав щеплень, тому й захворів на цю важку інфекційну недугу

Довідка. Правець (лат. Tetanus) – це гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему, викликає тонічні й тетанічні судоми скелетних м’язових волокон, що ведуть до асфіксії. Будь-яке пошкодження шкіри чи слизових оболонок, забруднених спорами анаеробної палички Clostridium tetani може викликати це захворювання, яке у більшості випадків закінчується смертю ураженого. В Україні кількість летальних випадків від правця посідає четверте місце після СНІДу, сказу та мієлоідозу. У світі щорічно від правця гине понад 160 000 людей

Причини виникнення цієї небезпечної хвороби – мікроби й бактерії, які найчастіше живуть у ґрунті та разом з його частинками потрапляють в організм людини через різноманітні ушкодження шкіри (рани, порізи, подряпини, занози, обмороження, опіки). Як правило, тільки сильне поранення або велика відкрита рана на тілі можуть послужити сигналом для хворого звернутися до лікаря. Зі звичайними порізами до медзакладів звертаються нечасто. Тому ризик захворіти вищий саме серед тих, хто отримує невеликі ранки і порізи.

правець

Звичайне оброблення рани антисептичними засобами не може знешкодити спори правця. Залежно від стану імунітету людини, хвороба може розвиватися швидко або повільно. Важкими ускладненнями правця з високою ймовірністю летального результату є асфіксія і зупинка серця. Крім того правець може сприяти виникненню переломів кісток, розривів м’язів, компресійні деформації хребетного стовпа. Нерідко ускладненням правця є пневмонія, може розвинутися коронарний спазм і інфаркт міокарда.

На жаль, у людей, що хворіли правцем імунітет до захворювання не формується, оскільки навіть дуже незначна доза токсину, здатна викликати захворювання знову.

Правець загрожує смертельним результатом у разі відсутності належних щеплень або курсу профілактики. Нині причиною смертності від цієї хвороби найчастіше є недбалість людей, тому що багато хто відмовляється щепити своїх дітей від правця і сам не дотримується режиму вакцинації.

Найефективнішим методом попередження правця є активна імунізація. Профілактичні щеплення проводять із раннього дитячого віку. Перше щеплення – у 2 місяці, друге – в 4 місяці, третє – в 6 місяців. У 18 місяців проводять ревакцинацію. Потім ще – в 6 та 16 років. Надалі кожні 10 років необхідно повторно проводити ревакцинацію, щоб підтримувати стійкий імунітет до небезпечної хвороби. Через десятиліття ефективність щеплення повністю знижується, тому потрібна повторна ревакцинація. У разі поранення можна почуватися в безпеці лише за умови, що після останнього щеплення минуло не більш ніж 5 років. Якщо ж більше, то з метою запобігання розвитку хвороби, проводиться екстрена профілактика правця.

«Хто там ще відмовляється від щеплень? Допоможу організувати екскурсію в лікарню..», – пише на своїй сторінці у Фейсбук головний епідеміолог Львівської області Наталія Тімко. Вона також повідомила, що хлопчик 8 років, у якого правець виявили наприкінці серпня, ще бореться за життя…

Вам також буде цікаво:

Залишити відповідь