Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /sata2/home/users/bzv/www/www.bzv.org.ua/wp-includes/functions.php on line 6114
Як поводитись після вакцинації - техніка безпеки - ГО “Батьки за вакцинацію”

Як поводитись після вакцинації – техніка безпеки

Одне з найбільш «міфологізованих» в Україні питань, пов’язаних з вакцинацією – це поведінка у післявакцинальний період. Після певних щеплень (наприклад, АКДП) в місці уколу у дітей може тимчасово сформуватись ущільнення (інфільтрат), з’явитися набряк та (чи) почервоніння; також може спостерігатися підвищення температури. В даній публікації даємо відповіді на найпоширеніші питання з цієї теми та формулюємо правила «техніки безпеки» після щеплення. Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу лікарям-педіатрам Катерині Хайдакіній, Євгенії Правдюк, Ярині Грицак, а також лікарю-імунологу Людмилі Самойленко та лікарю-інфекціоністу Анні Кухарук.

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ПОСТВАКЦИНАЛЬНІ РЕАКЦІЇ? Як відомо, на певні щеплення можливі побічні реакції. Температура, набряк, ущільнення та (чи) почервоніння у місці ін’єкції – це варіант допустимої реакції на щеплення. Така реакція пов’язана з механізмом дії певних вакцин. Оскільки кількість антигенів, що вводиться, в сучасних вакцинах дуже мала, є вірогідність того, що організм їх «не помітить» і імунітет проти захворювання не виробиться. Щоб уникнути цього, в вакцину спеціально додають речовини-ад’юванти: вони підсилюють місцеву реакцію, щоб більше клітин крові підійшло до місця вакцинації та «познайомилося» з вакциною. Таким чином формується більш оптимальна імунна відповідь організму на введені антигени.

ЧИ Є ТАКІ РЕАКЦІЇ НА ЩЕПЛЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНИМИ? Подібні реакції є варіантом допустимої реакції на щеплення. Вони не несуть небезпеки для здоров’я дитини і проходять самостійно за умови дотримання правил, які ми сформулюємо нижче.

ЧИ ПОТРЕБУЮТЬ ДАНІ РЕАКЦІЇ ЛІКУВАННЯ АНТИГІСТАМІННИМИ (ПРОТИВОАЛЕРГІЧНИМИ) ПРЕПАРАТАМИ? «Антигістамінні препарати є ліками проти алергії. Вважаючи на те, що звичайні післявакцинальні реакції не є алергічними, – сенсу в профілактичному прийомі антигістамінних ліків немає. Крім того, розвиток анафілактичних реакцій ці препарати також не попереджують. Таким чином ви даєте дитині зайві ліки, користі від яких немає, а побічні дії є», – коментує головний лікар дитячих клінік медичної мережі «Добробут» Олексій Риков. Таким чином, використання антигістамінних після щеплення не рекомендовано.

ЧИ Є НЕОБХІДНІСТЬ У ПРОФІЛАКТИЧНОМУ ПРИЙОМУ ЖАРОЗНИЖУЮЧИХ ПРЕПАРАТІВ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ? Використання будь-яких медикаментів без показань не рекомендується через можливість побічних реакцій. Профілактичне використання парацетамолу/ібупрофену може викликати алергічну реакцію, що буде розцінено як алергія на вакцину. Тому рекомендовано давати жарознижувальне (знеболювальне) – парацетамол чи ібупрофен – лише у випадку необхідності. Приймаючи рішення, орієнтуйтеся на стан дитини – якщо вона нормально переносить підвищену температуру, від використання медикаментів можна утриматись. З іншого боку, зайвий «героїзм» також не потрібен: якщо дитина відчуває сильний дискомфорт, біль чи погано переносить підвищення температури, можна використовувати парацетамол/ібупрофен, не чекаючи підвищення температури до 38,5 і вище. Розраховуючи дозу ліків, орієнтуйтеся в першу чергу не на вік дитини, а на її вагу. Дозування парацетамолу – 10-15 мг/кг ваги дитини кожні 4 години, ібупрофену – 10 мг/кг кожні 6 годин. Не слід знижувати температуру ін’єкціями анальгіну з димедролом. Ні в якому разі не можна використовувати для зниження температури аспірин (ацетилсаліцилову кислоту)!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцинація. Запитання та відповіді.

ЧИ ПОТРІБНО ЧИМОСЬ МАСТИТИ МІСЦЕ ІН’ЄКЦІЇ, РОБИТИ КОМПРЕСИ ТА ПРОВОДИТИ ІНШІ МАНІПУЛЯЦІЇ З МІСЦЕМ ІН’ЄКЦІЇ? Жодних маніпуляцій з місцем ін’єкції проводити не можна – лише знеболювати парацетамолом/ібупрофеном за необхідністю. Ні в якому разі не можна нічим мастити місце уколу (наприклад, розрекламованими гомеопатичними засобами, що коштують дорого і при цьому не мають доказової ефективності, чи популярними засобами радянських часів на кшталт мазі Вишневського, що взагалі не використовуються в розвинених країнах, мають подразнюючий ефект, тому лише збільшують запалення і можуть призвести до абсцесу), робити компреси (можуть збільшити наявний набряк),  наносити «йодні сітки» (не використовуються в цивілізованому світі, можуть призвести до подразнення і опіку шкіри), прикладати мед, алое, капусту тощо. Всі перераховані маніпуляції можуть призвести до перегріву, ще більшого притоку крові до місця ін’єкції і, відповідно, ще більшого почервоніння, ущільнення і навіть абсцесу (адже на шкірі завжди є умовно-патогенна флора, яка за даних умов може почати активно розмножуватись). Саме тому сама ідея змащування, прогрівання місця ін’єкції чи проведення з ним будь-яких інших маніпуляцій не відома цивілізованому світові – Ви не знайдете подібних рекомендацій в жодному авторитетному міжнародному гайдлайні (керівництві) з питань вакцинації.  Нема подібних рекомендацій і в документі, що регулює питання вакцинації на території України – наказі МОЗ України № 551 від 11.08.2014. Отже щоб уникнути небажаних результатів у вигляді посилення місцевої реакції на щеплення та абсцесів, не проводьте ніяких маніпуляцій з місцем ін’єкції – ущільнення пройде саме по собі, якщо Ви не будете втручатися в даний процес. Пам’ятайте про те, що дана реакція є варіантом норми і не є небезпечною. Не загострюйте на цьому увагу дитини – не чіпайте і не перевіряйте весь час, чи зменшилося ущільнення, тоді післявакцинальний процес мине легше і для Вас, і для дитини.

ЯК ЗМЕНШИТИ ВЛАСНИЙ СТРЕС ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ ДИТИНИ? Пам’ятайте, для чого Ви робите дитині щеплення – таким чином Ви захищаєте її від небезпечних інфекційних захворювань. Якщо дитина вже досить велика і може зрозуміти, що відбувається, загострюйте на цьому її увагу. Поясніть дитині, що тимчасові незручності після щеплення не можна навіть порівняти з наслідками захворювань, від яких вони захищають. Всупереч поширеному серед батьків міфу після щеплення не варто відмовлятись від прогулянок  з дитиною – навпаки, варто відволікти її увагу від тимчасових незручностей. Пам’ятайте, що головне – Ваш власний спокій, який неодмінно передасться дитині.

ПІДСУМУЄМО ПРИНЦИПИ «ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ» ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ:

  • Не давайте антигістамінних препаратів – в даному випадку це зайві ліки, користі від яких немає, а побічні дії є.
  • Не давайте жарознижуючих та знеболюючих препаратів «для профілактики» – лише за реальними показаннями. В разі необхідності застосовуйте адекватну дозу парацетамолу чи ібупрофену в залежності від ваги дитини.
  • Не проводьте жодних маніпуляцій з місцем ін’єкції – нічим не мастіть його, нічого до нього не прикладайте і не прогрівайте його, що уникнути посилення місцевої реакції і абсцесів. Ущільнення пройде самостійно.
  • Зберігайте спокій – подібна реакція на щеплення є допустимо та очікуваною і не зашкодить здоров’ю дитини.

Вакцинуйтесь і будьте здорові! Відповіді на інші запитання щодо вакцинації читайте тут. Якщо ж Ви не знайдете відповіді на своє запитання, Ви можете поставити його у спільноті «Вакцинація: запитання та відповіді».

Вам також буде цікаво: