Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /sata2/home/users/bzv/www/www.bzv.org.ua/wp-includes/functions.php on line 6114
Ти можеш від них захиститись. Правець - ГО “Батьки за вакцинацію”

Ти можеш від них захиститись. Правець

Завдяки вакцинації людство почало забувати про страшні хвороби, від ще на початку 20 століття гинуло багато людей. Але проблема в тому, що вакцини стають жертвами власного успіху – не бачачи довгий час наслідків вакцинокерованих хвороб, деякі люди починають боятися вакцин більше, ніж хвороб, від яких вони захищають. Результат цього сумний – давно забуті хвороби повертаються в наше життя, і люди знову починають помирати від них, як у довакцинальну еру.

Знання про вакцинокеровані хвороби є надзвичайно важливими – саме тому ми починаємо цикл публікацій про них під назвою “Ти можеш від них захиститися”. Розібратися в цьому питанні нам допоможе лікар-педіатр Київського міського дитячого діагностичного центру,  популяризатор науки, координатор освітніх проектів “Медичні пікніки” та “Наукові пікніки“, агент змін з вакцинації ГО “Батьки за вакцинацію” Анастасія Бикова-Шелевицька.

Про підступний правець.

Він не такий, як інші вакциноконтрольовані інфекції. Він не передається від людини до людини, але може десь чатувати на кожного..

 

💢 Як заразитись?

Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи грунт, пил та гній.

Інфікування відбувається, коли бруд потрапляє у рану або поріз, через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини. Заразитися можна навіть через маленьку травму.

Найбільший ризик у людей, що постійно працюють з ґрунтом, на земельних роботах.

 

📌 Через який час після зараження з’являться перші симптоми?

Інкубаційний період – час від впливу хвороби – зазвичай становить від 3 до 21 дня (в середньому 10 днів) Чим сильніше забруднена рана, тим коротший інкубаційний період і тим гірший прогноз для пацієнта.

 

💢 Які симптоми?

‣ спазм щелепних м’язів, стискання щелеп

‣ труднощі при ковтанні

‣ асиметрія обличчя

‣ спазми черевних м’язів

‣ спазми м’язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів

‣ гарячка

‣ пітливість

‣ підвищений кров’яний тиск і швидкий пульс

‣ утруднення дихання

 

📌 Що може бути найгірше? Які ускладнення?

‣ Мимовільне скорочення голосових зв’язок

‣ Переломи кісток під напругою власних м’язів

‣ Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії)

‣ Пневмонія, легенева інфекція

‣ Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 до 2 з 10 випадків є смертельним результатом)

 

🛡️ Як можна захиститись?

Єдинний спосіб профілактики це вакцинація.

І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!

Для профілактики правцю використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АаКДП, АКДП), або ж дифтерії і правця ( АДП, АДП-м)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нещеплених українських дітей вражає правець

Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.

Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).

 

🛡️ Вакцинація дорослих

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком , проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

 

🛡️Екстрена профілактика

Якщо відбулась травма, потібна хірургічна обробка рани та проведення специфічної імунопрофілактики. Також призначається або протиправцевий людський імуноглобулін, або протиправцева сировотка або проводиться щеплення АДП-м. Вибір тактики залежить від віку травмованого і його вакцинального статусу

 

🛡️ Лікування:

‣Усі хворі підлягають госпіталізації

‣Негайне введення протиправцевого імуноглобуліну

‣Хірургічна обробка рани, яка стала вхідними воротами для інфекції

‣Антибіотики

‣Протисудомні препарати та інші, залежно від ступеню важкості стану пацієнта

 

Джерела:

📖 https://www.cdc.gov/tetanus/about/index.html

📖 http://www.immunize.org/catg.d/p4220.pdf

📖 https://phc.org.ua/p…/diseases/other_social_diseases/tetanus

📖 http://www.who.int/immunization/diseases/tetanus/en/

📖 http://mozdocs.kiev.ua/view.php?id=776

 

Інфографіка та фото надані Анастасією Биковою-Шелевицькою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам також буде цікаво: