Завдяки вакцинації людство почало забувати про страшні хвороби, від ще на початку 20 століття гинуло багато людей. Але проблема в тому, що вакцини стають жертвами власного успіху – не бачачи довгий час наслідків вакцинокерованих хвороб, деякі люди починають боятися вакцин більше, ніж хвороб, від яких вони захищають. Результат цього сумний – давно забуті хвороби повертаються в наше життя, і люди знову починають помирати від них, як у довакцинальну еру.
Знання про вакцинокеровані хвороби є надзвичайно важливими – саме тому ми починаємо цикл публікацій про них під назвою “Ти можеш від них захиститися”. Розібратися в цьому питанні нам допоможе лікар-педіатр Київського міського дитячого діагностичного центру, популяризатор науки, координатор освітніх проектів “Медичні пікніки” та “Наукові пікніки“, агент змін з вакцинації ГО “Батьки за вакцинацію” Анастасія Бикова-Шелевицька.
Про підступний правець.
Він не такий, як інші вакциноконтрольовані інфекції. Він не передається від людини до людини, але може десь чатувати на кожного..
💢 Як заразитись?
Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи грунт, пил та гній.
Інфікування відбувається, коли бруд потрапляє у рану або поріз, через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини. Заразитися можна навіть через маленьку травму.
Найбільший ризик у людей, що постійно працюють з ґрунтом, на земельних роботах.
📌 Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період – час від впливу хвороби – зазвичай становить від 3 до 21 дня (в середньому 10 днів) Чим сильніше забруднена рана, тим коротший інкубаційний період і тим гірший прогноз для пацієнта.
💢 Які симптоми?
‣ спазм щелепних м’язів, стискання щелеп
‣ труднощі при ковтанні
‣ асиметрія обличчя
‣ спазми черевних м’язів
‣ спазми м’язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів
‣ гарячка
‣ пітливість
‣ підвищений кров’яний тиск і швидкий пульс
‣ утруднення дихання
📌 Що може бути найгірше? Які ускладнення?
‣ Мимовільне скорочення голосових зв’язок
‣ Переломи кісток під напругою власних м’язів
‣ Закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії)
‣ Пневмонія, легенева інфекція
‣ Дихальні порушення, що можуть призвести до смерті (1 до 2 з 10 випадків є смертельним результатом)
🛡️ Як можна захиститись?
Єдинний спосіб профілактики це вакцинація.
І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!
Для профілактики правцю використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АаКДП, АКДП), або ж дифтерії і правця ( АДП, АДП-м)
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нещеплених українських дітей вражає правець
Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).
🛡️ Вакцинація дорослих
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком , проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.
🛡️Екстрена профілактика
Якщо відбулась травма, потібна хірургічна обробка рани та проведення специфічної імунопрофілактики. Також призначається або протиправцевий людський імуноглобулін, або протиправцева сировотка або проводиться щеплення АДП-м. Вибір тактики залежить від віку травмованого і його вакцинального статусу
🛡️ Лікування:
‣Усі хворі підлягають госпіталізації
‣Негайне введення протиправцевого імуноглобуліну
‣Хірургічна обробка рани, яка стала вхідними воротами для інфекції
‣Антибіотики
‣Протисудомні препарати та інші, залежно від ступеню важкості стану пацієнта
Джерела:
📖 https://www.cdc.gov/tetanus/about/index.html
📖 http://www.immunize.org/catg.d/p4220.pdf
📖 https://phc.org.ua/p…/diseases/other_social_diseases/tetanus
📖 http://www.who.int/immunization/diseases/tetanus/en/
📖 http://mozdocs.kiev.ua/view.php?id=776
Інфографіка та фото надані Анастасією Биковою-Шелевицькою