Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /sata2/home/users/bzv/www/www.bzv.org.ua/wp-includes/functions.php on line 6114
"Щепленнева" міфологія: страхи батьків і відповідь доктора Комаровського - ГО “Батьки за вакцинацію”

“Щепленнева” міфологія: страхи батьків і відповідь доктора Комаровського

Бути чи не бути вакцині – чи це питання?

Коли ми говоримо про вакцинацію, в голові можуть виникнути суперечливі думки. Чи робити дітям щеплення? Якими можуть бути наслідки? А якщо не робити, то чому? Ми запитали думки трьох батьків: Олени Мисник, Тимофія Бадікова і Наталії Назаренко. А після цього взяли інтерв’ю у лікаря Євгена Комаровського, адресувавши йому запитання, що хвилюють мам і тат.

Олена Мисник, засновниця myBOOKmark, мама двох дітей

У моєму відношенні до прививок присутні всі суперечки, що є у батьківському просторі. Я і за, і також проти них, тому у нас абсурдна ситуація: молодша дочка повністю привита, а у старшої тільки БЦЖ. Я розумію, що прививки – це компроміс, бо від них може бути і пониження імунітету, і не стовідсоткова гарантія того, що дитина не захворіє на ті хвороби, від яких прививається. Тим не менш я, бажаючи привити дитину, хочу не просто піти у поліклініку і зробити це “на відчепися”, а підходити якісно і прививатися після кваліфікованого огляду у педіатра, після всіх аналізів. Я хочу бути впевненою, що для прививки немає ніяких протипоказань, і щоб сама вакцина була свіжою та якісною. Це проблема, бо дуже рідко у клініках бувають потрібні вакцини. Ми постійно ходимо в одну приватну клініку, тримаємо руку на пульсі, відслідковуємо надходження і коли є вакцина, то робимо прививку. Здавалось би, вакцини – це потрібна штука, бо в контексті соціуму вони зменшують ризик розповсюдження хвороб. Тому мене дивує, чому саме у соціумі мало робиться для розповсюдження вакцин.

Тимофій Бадіков, голова ГО “Батьки за Вакцинацію”

Як член Ротарі, я брав активну участь в інформаційній кампанії з ліквідації спалаху поліо в Україні в 2015-2016 рр. Тоді я почав заглиблюватись в тему значення щеплень, усвідомив, чим загрожує низький рівень вакцинації в країні. У мене самого маленька дитина, тому мене це цікавило , перш за все, як батька. Спілкуючись з медиками та іншими батьками, я побачив, що катастрофа з щепленнями у нас не тільки з поліомієлітом, але і стосовно інших небезпечних інфекцій. І виправити її “одним днем” не вийде, потрібні спільні зусилля батьків, лікарів і держави. Тоді до нас, активних мам і тат, прийшло рішення об’єднатися в рух батьків за вакцинацію.

Батьківських страхів і міфів щодо вакцинації, на жаль, існує дуже багато. Там, де не вистачає об’єктивної, експертної інформації, починаються “додумування” і припущення, що видаються за дійсність. Найнебезпечніші міфи – ті, що породжують медики, які не є фахівцями в питаннях імунізації. Причиною батьківських міфів може стати як неперевірена інформація, що надається лікарем, так і просто невміння лікаря відповісти на питання, які батьків тривожать. Ми намагаємося виправити цю ситуацію, даючи батькам достовірну інформацію про вакцинацію від експертів в тому чи іншому регіоні. Це і зустрічі, і особиста робота експертів з батьками. Наша організація є для батьків своєрідним містком, який допомагає знайти адекватного лікаря-експерта, а не бути заручником думки медика, який не орієнтується в темі.

Зараз на національному рівні ситуація змінилася на краще – Міністерство охорони здоров’я заявляє, що всі вакцини для Календаря щеплень закуплені і доставлені в регіони в потрібному обсязі. А ось на регіональному рівні проблеми зустрічаються, як показує наш моніторинг. Щотижня ми отримуємо інформацію від батьків, що то в одній поліклініці немає якоїсь вакцини, то в інший. Це проблема неправильного розподілу вакцин всередині області: десь надлишок, а десь уже вакцини скінчилися. Ми реагуємо на такі звернення батьків – звертаємося до обласних департаментів охорони здоров’я з проханням перерозподілити вакцини, і батькам пояснюємо, як це робити. Крім того, наша організація моніторить інформацію про міжнародні закупівлі вакцин і розміщує її на своєму офіційному сайті і FB-сторінці.

Своїй дитині ми робимо не тільки обов’язкові щеплення, передбачені Календарем щеплень, а й ті, що входять в список рекомендованих, наприклад, від менінгококової, пневмококової інфекції. Вакцини однаково якісні як в державних, так і в приватних клініках. Вакцини, які є в державних клініках, проходять перекваліфікацію ВООЗ. Вакцини в приватних клініках пройшли процедури ліцензування і сертифікації. Вибір клініки для щеплення – право батьків. Якщо ви більше довіряєте лікарю з приватної клініки – звертайтеся в приватну. Якщо лікар працює в державній поліклініці, і ви там себе комфортно почуваєте – звертайтеся в державну. Вирішувати тільки вам.

До речі, зараз розпочинається реформа охорони здоров’я, яка дозволить вам обирати “свого” лікаря, незалежно від того, де він працює, і гроші будуть йти за вами як за пацієнтом. Що робити, якщо в Україні немає потрібної вакцини? Об’єднуватися і домагатися того, щоб ця вакцина з’явилася. Наші діти мають право бути здоровими, і кому, як не нам, батькам, захищати це право? Чекати, що “саме вирішиться” або перекладати відповідальність –марно. А разом ми сила, і чим більше буде нас, свідомих батьків, тим швидше Україна назавжди забуде про проблему низького рівня вакцинації.

Наталія Назаренко, директор з персоналу телеканалу СТБ, мама трьох дітей

Я на боці тих, хто сумнівається. Дітей вакциную, але дуже обережно. Роблю так: перевіряю, звідки вакцина, ніколи не робила щеплення, коли хоч трохи був ослаблений організм дитини. Також ми були проти будь-яких щеплень відразу після народження дитини, і перше зробили в три місяці. Ми вакцинуємо тільки в комерційних клініках, але при цьому останнє щеплення зробили три роки тому. Наш прийомний син Діма до нас прийшов уже щеплений усіма вакцинами на свій вік, і, швидше за все, в дитячому будинку, де він жив раніше, були ті вакцини, які закуповувало держава. Як він їх переносив – інформації у мене немає. Я ніяк не наважуся продовжувати, тому що моя позиція з приводу вакцинації на сьогодні не визначена.

Євген Комаровський, лікар-педіатр, кандидат медичних наук, автор популярних книг і телепрограм, присвячених здоров’ю дітей

Євгене Олеговичу, якими вакцинами сьогодні потрібно прищеплювати в першу чергу? Чи є варіанти надійних вакцин?

Перш за все, потрібно отримувати всі вакцини, передбачені Національним Календарем профілактичних щеплень. У кожній державі педіатри та інфекціоністи разом працюють і вирішують, які щеплення рекомендувати, щоб надійніше захистити дітей від хвороб, виходячи з захворювань, що циркулюють в регіоні, і матеріального благополуччя країни. В Україні цей перелік щеплень затверджений Міністерством охорони здоров’я.

Вакцинація не дає 100-відсоткової гарантії, що дитина не захворіє на цю хворобу, але ризик захворіти стане вкрай низьким, і хвороба протікатиме набагато легше, ніж у нещепленої дитини. Ефективність більшості вакцин – 85-95%. Цього достатньо, щоб зупинити поширення багатьох інфекцій.

Всі вакцини, які використовувані в нашій країні – це препарати, сертифіковані ВООЗ. Ніяких “третьосортних” вакцин немає. Нічого “зробленого спеціально для нас” немає. Такими самими вакцинами щеплять мільярди людей в усьому світі. Вакцини в державних поліклініках і в приватних не мають жодних принципових відмінностей.

Де, у кого отримати консультацію перед тим, як провести вакцинацію?

У вашого педіатра. Перед вакцинацією лікар знайомиться з історією хвороб дитини, її самопочуттям, і приймає рішення, чи робити щеплення і коли робити. Наприклад, дитина не може бути щеплена деякими вакцинами, якщо у неї алергія на їх компоненти, або якщо у неї ослаблена імунна система через тривалу хворобу або в результаті лікування. У таких випадках щеплення відкладають, а при деяких захворюваннях і зовсім не роблять. Педіатри знають про ці винятки.

Аналізів, які спрогнозують, як організм дитини перенесе щеплення, не існує. Всі “проби на щеплення”, імунограми та інші нібито обов’язкові аналізи “перед” – це бізнес: медична наука в цій метушні не вбачає ніякої користі.

Чи має сенс робити щеплення дорослим через 20-30 років (у деяких вакцин термін обмежений)? Які щеплення обов’язкові?

Кожні 10 років дорослим обов’язково слід робити щеплення від дифтерії і правця. Якщо ви пропустили цей період, зверніться в поліклініку і зробіть щеплення, оскільки дифтерія і правець небезпечні як для дітей, так і для дорослих. Дуже бажано щоосені щепитися від грипу. Якщо плануєте народжувати дітей – то від кору, краснухи, вітрянки – теж не завадить, якщо не хворіли.

Який мінімальний період між двома вакцинаціями?

Кожне щеплення, кожна доза вакцини в Календарі щеплень, запланована з урахуванням віку дитини та необхідності забезпечити захист дітей від певних хвороб в найкоротші терміни. Здоровим дітям підходить графік, який відповідає Календарю щеплень. Мінімальний період між двома щепленнями в разі порушення графіку визначається наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. №551.

Джерело

 

Вам також буде цікаво: