Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /sata2/home/users/bzv/www/www.bzv.org.ua/wp-includes/functions.php on line 6114
Думка лікаря: Щеплення від поліомієліту зараз робити можна і потрібно! - ГО “Батьки за вакцинацію”

Думка лікаря: Щеплення від поліомієліту зараз робити можна і потрібно!

Чи доцільно робити дитині щеплення від поліомієліту в період епідемії грипу? Чи може бути застуда протипоказанням до щеплення від поліомієліту? По це та багато іншого ми говорили з національним тренером ЮНІСЕФ Одеської області, лікарем педіатром Тетяною Олександрівною Балтян.

щеплення

Що таке вірус поліомієліту?

Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання, яке викликає поліовірус. Хвороба здатна протікати з ураженням ЦНС, з виникненням парезів і паралічів, іноді закінчуватися смертю хворого. Найбільш сприйнятливими до хвороби є діти у віці до 5 років, але можуть захворіти і дорослі.

Який механізм його дії та передачі?

Поліомієліт – “хвороба брудних рук”, поширюється фекально-оральним шляхом, передається від людини до людини через випорожнення і слину, через заражену їжу і воду. Заразитися поліомієлітом можна як від хворої людини з вираженими симптомами, так і від носія вірусу, якого неможливо визначити за зовнішніми ознаками.

За словами медексперта ЮНІСЕФ Катеринини Булавінової: «Підступність поліовірусу в тому, що він не викличе відразу масової хвороби, як грип чи кір. Він підступний тим, що ніхто не знає, хто заразний, а хто ні. Він поширюється непомітно, немає клінічних ознак, і потім тільки у деяких людей проявиться паралітична форма. Але трагедія в тому, що тоді вже нічого не можна буде зробити. Якомусь маленькому відсотку пощастить – і вони відновляться, повністю або частково».

Поліомієліт невиліковний, але його поширення можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцину від поліомієліту вводять кілька разів, і вона захищає дитину на все життя. Для профілактики діти від 2 місяців до 14 років повинні отримати 6 доз вакцини.

В чому різниця ІПВ та ОПВ?

Застосовується два основних види поліомієлітної вакцини: інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) і оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ). Перша вакцина (ІПВ) в своєму складі містить вбиті віруси поліомієліту і вводиться вона ін’єкційно, за допомогою уколу в стегно або плече.

Друга вакцина (ОПВ) містить в собі штучно ослаблені і змінені живі віруси поліомієліту. Ця вакцина випускається у вигляді пероральних крапель.

Обидві вакцини якісні і містять в собі всі існуючі на сьогоднішній день типи вірусу поліомієліту. Важливо знати, що введення вакцини від поліомієліту можна комбінувати із введенням будь-яких інших вакцин, за винятком щеплення БЦЖ. Після введення інактивованої вакцини (ІПВ) в крові дитини утворюються специфічні антитіла, які дають їй індивідуальний імунітет, але на слизовій кишечника їх формування не відбувається, як і не відбувається утворення клітинного імунітету до вірусу.

Після введення оральної вакцини (ОПВ) на слизовій кишечника і в крові дитини утворюються специфічні антитіла, які захищають організм від проникнення «дикого» вірусу, відбувається формування клітинного (місцевого) імунітету, завдяки якому віруси, що потрапили в організм, ефективно розпізнаються і знищуються спеціальними захисними клітинами. Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – це надійний і ефективний спосіб припинення поширення поліовірусу за рахунок формування колективного імунітету.

Чи доцільно робити дитині щеплення від поліомієліту в період застуд та епідемій грипу?

На сьогоднішній день в Україні почався сезон простудних захворювань, і ми активно боремося з грипом і ГРВІ. Однак не варто забувати, що у нас існує ще багато інших хвороб, і проти них теж треба проводити профілактику. Щеплення від поліомієліту зараз робити можна і потрібно!

Інкубаційний період грипу – від 3-х до 5-ти днів. Тобто на момент щеплення від поліомієліту неможливо знати напевно, чи заражена дитина. Але якщо дитина все ж хвора, як щеплення може відбитися на здоров’ї дитини і чи ефективним буде щеплення проти поліомієліту?

Припустимо, дитина сьогодні отримала вакцину, а через три дні захворіла на грип – проблем з формуванням імунітету до поліомієліту не буде. Кишковий імунітет буде формуватися, що абсолютно ніяк не вплине на перебіг грипу. Немає такої держави, яка б призупинила вакцинацію через сезон грипу.

Якщо дитина недавно перехворіла на грип чи ГРВІ, коли їй можна робити щеплення?

Якщо дитина перехворіла ГРВІ, то будь-яке щеплення, не тільки від поліомієліту, можна робити відразу після клінічного одужання. Ніяка реабілітація при цьому не потрібна. Більш того – будь-яка спеціальна підготовка до вакцинації не має ніякого сенсу взагалі.

Звичайна застуда може бути протипоказанням до щеплення від поліомієліту?

Згідно законодавства України прищеплюють дитину з абсолютно нормальною температурою, здорового. Не роблять щеплення тільки в період гострих захворювань або загострення хронічних захворювань. Тому перед вакцинацією необхідно проконсультуватися зі своїм лікарем. Важливо пам’ятати, що діти з хронічними захворюваннями повинні бути щеплені в першу чергу. Для прикладу, в США, Британії чи Ізраїлі інші принципи. Там вакцину може отримувати дитина з температурою до 38,5, навіть з нежиттю і кашлем.

Реальним протипоказанням для оральної поліовакцини є тільки первинний імунодефіцит або важкий комбінований імунодефіцит. Інших протипоказань для цього щеплення немає.

Ця вакцина є однією з найбезпечніших в світі.

До тих пір, поки в світі залишиться хоч один інфікований вірусом поліомієліту, ризик зараження цією хворобою у всіх країнах не виключений, оскільки поліовірус легко може потрапити в країну, вільну від Поліо, і може швидко поширитися серед нещеплених.

Як можна захиститися від поліомієліту

Я б хотіла звернутися до батьків, бубусь і дідусів з проханням, щоб ви звернулися до свого дільничного лікаря (педіатра або сімейного лікаря) і поцікавилися, чи щеплена Ваша дитина від поліомієліту, так як тільки вакцинація може захистити ваших дітей від цього важкого захворювання.

Джерело: stoppolio.in.ua

Вам також буде цікаво: