Вакцинуватися краще пізніше – правда чи міф?

В наш час популярною є думка, нібито щеплення варто відкладати до досягнення дитиною 1 року (3-х років, 7 років тощо). На жаль, ця точка зору є лише одним з поширених міфів про вакцинацію. Зруйнувати цей міф і зрозуміти реальний стан речей нам допоможе педіатр, автор популярного блогу про здоров’я та дитячі хвороби  “Мама-педіатр”  Ганна Шевелєва.

В Україні батьки часто відмовляються робити щеплення здоровій дитині до певного віку — року, двох або семи років:  «Поки маленький, вакцинацію робити не будемо, зробимо, коли підросте». Наскільки правильним є таке рішення?

Відкладаючи вакцинацію, батьки залишають дитину беззахисною перед хворобами.

Згадаємо, для чого потрібні щеплення. Вони призначені для захисту дитини від небезпечних інфекцій, зустріч з якими в ранньому віці може призвести до захворювання і навіть смерті.

Візьмемо, наприклад, кашлюк — одне з захворювань, від якого дитина повинна бути щеплена на першому-другому році життя. Згідно з українським календарем вакцинації, малюка прищеплюють від цієї інфекції в 2, 4, 6 і 18 місяців.

У дорослих і дітей старшого віку кашлюк протікає у вигляді тривалого кашлю, а у малюків першого року життя супроводжується зупинками дихання і може призвести до інвалідності або смерті дитини. Заражання відбувається, як правило, від нещеплених старших братиків і сестричок, і дорослих членів родити, які тривало кашляють.

Світові тенденції цілком протилежні. В США існує стратегія «кокона», згідно з якою додаткові щеплення від кашлюку отримує вагітна жінка, її чоловік і всі родичі, які будуть вхожі в будинок, де буде жити новонароджена дитина. Таким чином, виключається ризик зараження малюка в перші місяці життя, поки він не отримає свої перші щеплення від цієї інфекції.

До речі, в 2-х місячному віці американські малюки отримують щеплення не тільки від 6 інфекцій, обов’язкових в Україні (дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гепатит В, гемофільна інфекція), а й від менінгококової, пневмококової та ротавірусної інфекцій (в Україні ці щеплення є рекомендованими).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сумно, що інфекцій бояться менше, ніж вакцин – педіатр Лідія Бабич

У малюків перших місяців і років життя важче, ніж у старших дітей, протікають і інші інфекційні захворювання, від яких можна робити щеплення.

Коли дитина стає старшою, стає складно планувати щеплення.  Цьому сприяють:

Брак часу. Часу для відвідування клініки і планування щеплень багато, коли мама перебуває у відпустці по догляду за дитиною. Після того, як вона виходить на роботу, «викроїти» робочий день, щоб зробити дитині щеплення, стає проблематично.

Часті ГРЗ. Чим старшою стає дитина, тим більше він спілкується зі однолітками, відвідує різноманітні розвиваючі заняття, садок, потім — школу. Це сприяє частим застудним захворюванням, через які немає змоги зробити щеплення в запланований час.

Перебої з поставками вакцин. Можна запланувати кілька етапів вакцинації на літній період перед початком відвідування дитячого садка / школи, але потрібних вакцин може не виявитися в наявності в цей час.

Деякі щеплення мають обмеження за віком  — не зробивши вчасно, можна не зробити взагалі

Обмеження за віком згідно з інструкцією. Оскільки в усьому світі вакцинацію не відкладати, а проводять в перші роки життя дитини, фірми-виробники не проводять тривалих і дорогих випробувань ефективності вакцин у дітей старшого віку. Через що в інструкції може бути обмеження за віком. Так, згідно з інструкцією, полікомпонентна вакцина Гексаксім може застосовуватися у дітей від 2 місяців до 2 років життя.

Обмеження за віком згідно з календарем. За українським календарем вакцинації, щеплення від гемофільної інфекції роблять дітям до 5 річного віку, від кашлюку — до 7 років. Це пов’язано з тим, що найбільш важко ці захворювання протікають у маленьких дітей, і не є небезпечними для більш дорослих дітлахів. Але до цього часу в родині може з’явитися молодша дитина, і близький контакт зі старшим братиком чи сестричкою, які ходять в садочок або школу і «приносить інфекції» додому, може бути небезпечний для малюка.

Старшими дітьми щеплення переносяться більш важко. Іммунна система розвивається разом з дорослішанням дитини і в старшому віці дає більш «бурхливі» поствакцинальні реакції (підвищення температури, набряк в місці ін’єкції). Власне, це і є те «укріплення імунітету» на яке чекають батькі, які відкладають планові щеплення на кілька років, до початку відвідування садочка чи школи.

На додачу, для дітей в віці 2-4 років  ін’єкції є більшим стресом, ніж для малюків першого року життя. Старші діти більше хвилюються, плачуть, вириваються, в той час, як маленькі діти можуть спокійно спати до і після вакцинації.

З огляду на вищевикладені факти, щеплення варто робити своєчасно, не відкладаючи «на потім».

Шевелєва Ганна, педіатр.

 

Джерело: блог “Мама-педіатр

Фото надані Ганною Шевелєвою.

 

Вам також буде цікаво: