Сімейний лікар Анастасія Ходан розповіла, що потрібно обов’язково запитати в кабінеті щеплення, а також які щеплення, крім планових, варто зробити і чому.
Як готуватись до вакцинації?
Вакцинація дитини чи дорослого не передбачає специфічної підготовки. Проте, щеплення, все ж, вимагає певних умов. По-перше, батьки повинні повідомити сімейному лікарю чи лікарю-педіатру про будь-які зміни в поведінці дитини за останню добу, а також про погіршення сну, зміну поведінки чи втрату апетиту. По-друге, температура тіла дитини повинна бути в межах норми. Найкраще виміряти температуру вдома перед виходом до лікарні, адже ми не завжди зможемо адекватно оцінити температуру тіла дитини, коли вона пробіглась, на шляху до лікарні зайшла з татом на дитячий майданчик, а під кабінетом лікаря бавилась з іншими дітьми. Очевидно, що температура тіла такого малюка буде підвищеною, але це – фізіологічно. Важливо не давати самостійно ніякий препаратів, якщо їх не призначив лікар.
Повідомте лікаря про алергії дитини, час попередніх вакцинацій та реакції на них, прийом будь-яких препаратів тривало або за останній час, не бійтесь сказати, що на вашу думку дитина зараз хвора.
Як діяти після щеплення?
Не перегодовуйте дитину в день щеплення, давайте багато пиття. А також намагайтесь забезпечити малюку комфортну обстановку та спокій. Не потрібно укутувати дитину ковдрами чи надмірно одягати, при цьому температура в приміщенні повинна утримуватись в межах-22-23 градуси С.
В першу добу після вакцинації можна гуляти на вулиці, бавитись і, взагалі, вести нормальний спосіб життя.
Все ж, деякі стани вимагають звертання по медичну допомогу , а саме:
- підвищення температури вище 39 градусів Цельсія (температуру до 38,9 збиваємо самостійно жарознижуючими препаратами без вмісту аспірину, лікаря бажано про це повідомити)
- з’явилась виражена блідість, дитина стала в’ялою, пасивною, сонливою
- безперервний плач понад 3 год., зміна характеру плачу
- блювання
- тремтіння, судоми
Як формується календар щеплень?
Календар щеплень – це документ, створений на основі наказу МОЗ України. В ньому вказані всі обов’язкові вакцини і коли їх потрібно робити. Якщо з певних причин ваш малюк не отримав вакцинацію своєчасно, тоді індивідуально графік для вас складе ваш дільничний педіатр чи сімейний лікар.
Що потрібно обов’язково запитати в кабінеті щеплення?
Запитайте в лікаря, що це за вакцина, попросіть розповісти про термоіндикатор на флаконі з рідиною. Дізнайтесь про можливі реакції на щеплення, терміни їх виникнення і як діяти у разі їх появи, які жарознижуючі препарати можна давати дітям та коли можна робити наступну вакцинацію.
Які щеплення , крім планових, ще варто зробити і чому?
Вакцину АДП потрібно зробити за 10 років після попередньої. Цього немає в календарі щеплень, проте це важливо, щоб підтримати і активізувати свій імунітет проти правцю і дифтерії. Якщо АКДП робити за календарем щеплень у 6 років, то наступну робимо у 26.
Вакцинація проти гепатиту B особливо важлива для певних категорій населення, наприклад, медиків, чи людей, яким здійснюються переливання крові. Проте ризик зараження є високий для всіх, навіть при відвідуванні стоматолога чи манікюрного салону.
Вакцинація від пневмококової інфекції допоможе уберегти Вашу дитину від хвороби, адже цей збудник може бути причиною як звичайного отиту, так і летальної пневмонії. Щеплення можна робити з 3-х місячного віку.
Вакцинація від ротавірусної інфекції попереджує розвиток ускладнень від цього захворювання (сезонність осінь-зима, характеризується значною поширеність під час спалахів) таких, як зневоднення, судоми, токсикоз та ін. , які особливо небезпечні для дітей перших років життя.
Вакцина проти грипу зазвичай робиться в жовтні-листопаді щороку. При цьому щеплення не дає 100% гарантії , що ви не захворієте, але ймовірність мати ускладнення значно знижується. Все ж, вигідніше зробити вакцинацію (вартість близько 200грн.) , ніж хворіти цілий тиждень і витрачати значні суми на препарати ( до прикладу –тільки спрей від нежитю+пастилки від болю в горлі+препарати від кашлю коштуватимуть до 200-250грн.)
Вам також буде цікаво: Захищаємося від грипу: де зробити щеплення в Києві?
Вакцинація від папілома-вірусу для дівчаток підліткогового віку є дуже важливою, адже в подальшому може захистити від раку шийки матки, який, на жаль, дуже поширеній в Україні і характеризується високою смертністю.
Вакцинація від захворювань, поширених в екзотичних країнах, де ви плануєте перебувати залежить від регіону, куди мандруєте, і також є важливою, адже деякі з таких захворювань мають летальні наслідки.